Home / Kişisel Yazılar / Yaz ile gelen film keyfi

Yaz ile gelen film keyfi

Yaz geldi, hatta geleli bayağı oldu. Yaz için genelde çoğu kişinin planları olur bunlardan biri seyahattir, birisi kültür geliştirme çabalarıdır vs. Benim bu yaz seyahat gibi bir planım yok ama kültürümü geliştirmek konusunda sinema kültüründen başlamaya karar aldım. Nasıl olacak yani kardeş o iş derseniz şöyle olacak. Bu zamana kadar sinema tarihinde kült olan filmleri, adını altın harflerle ödüllere yazdıran filmleri üşenmeden izlicem. Hatta başladım bile. Başlangıcı şöyle yaptım;

 1. Kill Bill Vol1
 2. Kill Bill Vol2
 3. The Matrix
 4. Prestige (Prestij)

İzleme sırama göre yazdım. Bunlar gerçekten kült film olmayı hak etmiş dedim hepsinin sonunda. Sırasıyla gidersek Kill Bill muhteşem bir aksiyon filmi, her sahnesi ustalık kokuyor yani filmin. Yaklaşık 4 saat gibi bir şey ediyor sanırım toplam iki bölüm ne sıkıldım, ne de gözümü televizyondan ayırdım. Gerek kurgusu, gerek efektleri gerçekten ilgi çekiciydi.

Matrix’e gelirsek 1999 yılında yapılabilecek en iyi bilim kurgu filmi kesinlikle. Küçüklüğümden bu yana, hatta bir kaç güne kadar Matrix’i orada bulunun başrol oyuncusunun adı sanıyordum fakat Matrix’in ne olduğunu anlamanız için kesinlikle filmi izlemeniz gerek. Ayrıca Trinity karakterine hayranlık duymaya başladım. Çok hoş kadın gerçekten. Serinin devam filmini indirdim ancak henüz izleyemedim. İzleyince onunla ilgili görüşlerimi de paylaşırım.

Ve Prestige (Prestij), gerçekten mükemmel, mükemmel, mükemmel yani. Hayatımda izlediğim en sürükleyici, merak uyandırıcı filmdi diyebilirim. Bir sonraki sahnede ne olacak diye meraktan öldüm her seferinde. Bir diğer komik tarafı da filmin sonuna doğru bildiğin ağzım açık izliyordum filmi. Kesinlikle tahmin edemeyeceğiniz şekilde bitiyor film, mükemmel bir senaryo.

Bu izlediğim ilk 4 filmi izlemediyseniz en kısa zamanda, acil olarak izlemenizi öneririm. Bunlar zaten dünya tarihine adını yazdırmış filmler. Sanmıyorum ki birisi de çıkıp desin, bu ne saçma film.

Şimdi biraz da izlemeyi düşündüğüm filmlerden bahsedeyim. Hatta 10 filmlik kısa bir liste oluşturayım. Hem gözümde büyütmem, sırasıyla izlerim yani.

 1. Matrix Reloaded
 2. Matrix Revolutions
 3. Black Swan (Siyah Kuğu)
 4. Fight Club (Dövüş Kulübü)
 5. The Dark Knight (Kara Şövalye)
 6. Batman Begins (Batman Başlıyor)
 7. Changeling (Sahtekar)
 8. The Silince of the Lambs (Kuzuların Sessizliği)
 9. Hannibal
 10. Red Dragon (Kızıl Ejder)

Genel olarak listeden de anlaşılacağı üzere seri filmler daha çok ilgimi çekiyor. Bu izleyeceklerim arasında öncelik tabi ki Matrix serisinde olacak onları bitirdikten sonra ilk hangisi elime geçerse diğer filmlerin öyle devam edeceğim.

Eğer sizde bu sıcak yaz aylarında -ki sıcaklıklar ortada- bilgisayar başında saatlerce oturup Facebook, Twitter takılmak istemiyorsanız bence böyle güzel bir aktivite yapıp hem sinema bilginizi geliştirir, hem de zamanınızı değerlendirirsiniz.

 

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

watshapp-ve-we-chat

WeChat ve Whatsapp Nedir?

HABERLEŞMENİN EN EĞLENCELİ EN HIZLI VE EN ETKİLİ YOLLARI: HEM DE BEDAVA! Çağımızı birkaç kelime ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir