WordPress Nasıl Kurulur?Bildiğiniz üzere internet kullanım oranı gün geçtikçe daha çok artıyor. Bu internete girme oranının fazla olması insanların yeni maceralar aramasını teşvik ediyor veya yeni aktiviteler yapma eğilimine sokuyor. Bütün bu etkenler yan yana getirildiğinde de ortaya insanların internet ortamında daha aktif olmalarını amaçlamalarından kaynaklı birçok kullanım şeklini de ortaya çıkarmıştır. Bu kaynaklardan birisi de hiç şüphesiz blog kurma ve blog kullanama gibi aktivitelerdir. Blog bildiğiniz üzere çokça kullanılan ve sürekli tercih edilen bir alan. Kişilerin özel dünyasından tutun da fikir,düşünce,sanat,spor ve bunun gibi bir çok konuda yazıların yazıldığı ve bunların internet ortamındaki kullanıcıların önüne serildiği kolay ve eğlenceli bir iştir blog kullanmak.  Bu sebeplerden ötürü bir çok blog kullanılmaktadır. Bizler sizlere en çok kullanılan ve geliştirilebilen wordpress kurulumu hakkında bilgi vereceğiz. İlk önce bizlere lazım olan: Bir adet yönlendirilmeleri tamamlanmış host ve domain , bir adet mysql veritabanı ve en önemlisi kurallardan birisi de kesintisiz internet bağlantısı olan bir bilgisayar.

wordpress

WordPress kurulumu için İlk olarak tr.wordpress.org adresinden wordpress’in son sürümünü bilgisayarımıza indiriyoruz ve wordpress dosyalarımızı hostumuza atıyoruz. Eğer cPanel kullanıyorsanız onu kullanarak ta indirmeyi yapabilirsiniz veta FTP üzerinden de dosyalarınızı gönderebilirsiniz. Bu aşamadan sonra sizlere örnek olsun diye siteadı.com adında temsili bir yazı yazacağız fakat sizler bunları uygularken bu kısımda kendi site adınızı kullanacaksınız. Eğer wordpressi blog.siteadı.com veya siteadı.com/blog şeklinde linklerde kullanmak istemiyorsanız wordpress dosyalarını ana dizine atmanız gerekmektedir. Neyse, dosya gönderme işlemi tamamlandıktan sonra kuruluma geçebiliriz.

Eğer wordpress dosyalarını ana dizine attıysak siteadı.com adresini tarayıcımızdan açıyoruz. Karşımıza bir ekran çıkıyor. Bu aşamalarda “Kurmak istediğimiz wordpress sistemini elimizde bulunan mysql veritabanına bağlamak için ayarlar yapacağız.”.Bize ‘’ ayar dosyası oluşturun ‘’ adında bir yer çıkacak.

wp1

Ona bastıktan sonra, karşımıza ‘’ Veri tabanı, Kullanıcı adı, Parola, Veri tabanı sunucusu, Tablo ön eki ‘’ gibi bir tablo önümüze çıkar.

wp2

Elimizdeki veritabanı bilgilerine göre boşlukları uygun şekilde dolduruyoruz. Veritabanı Adı, Kullanıcı Adı ve Parola’yı hostingimiz tarafından aldığımız mysql veritabanı bilgilerine göre dolduruyoruz. Bu boşlukları doldururken bir yere dikkat etmeniz gerekiyor. Veri tabanı sunucusu kısmına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu kısım anlattığımız gibi büyük ihtimalle localhost olarak kalmalıdır ancak bazı hosting firmalarının veritabanı sunucusu sitemizin hostingininden farklı olduğu zaman o sunucuyu yazmamız gerekiyor.

Bu bilgileri doğru şekilde doldurup Gönder butonuna bastığımız zaman wordpress sistemini sitemizin mysql veritabanı ile bağlamış oluyoruz.

wp3

Bunları yaptıktan sonra en son olarak sitemizin genel bazı bilgilerini yazarak sitemizi açabiliriz. Bütün bu anlattıklarımızı uyguladıktan sonra ‘’ Şimdi kuruluma başlayabiliriz ‘’ yazısına tıklayarak sitenizle alakalı bilgilerin istenildiği alana geleceksiniz.

wp4

Bu bölümde de ‘’ Site başlığı, Kullanıcı Adı, Parola, E-posta adresinizi girip gizlilik yerini de işaretleyip ‘’ WordPress’i kur ‘’ yazan yere tıklamanız yeterli olacaktır. Daha sonra sitenizin oluşumu başarılı olmuşsa size başarılı olduğunuza dair bir kutu gelir ve oradan da girişinizi yapıp sitenizi istediğiniz gibi özelleştirip kullanabilirsiniz. Artık siteniz kullanıma hazır halde sizin kullanımınızı bekler durumda olacaktır. Kurulumunuzu yaptıktan sonra istediğiniz gibi yazabilir veya siteyi düzenleyebilirsiniz.

wp5

wp6

wp7

Herkese şimdiden bol şanslar. Unutmadan iyi düşünülerek kurulmuş bir blog sizi çok iyi yerlere getirebilir. Herkese şimdiden kolay gelsin!

kaynak:  http://aykutozdemir.com.tr/wordpress

Yazar
Yazar
Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

Önceki Yazı:Samsung Galaxy S4 – Sony Xperia Z Karşılaştırması

Sonraki Yazı:Youtube’da Nasıl Ünlü Olunur?

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna