Home / Programlar / Windows 8 Ekran Çözünürlüğü Sorunu ve Çözümü

Windows 8 Ekran Çözünürlüğü Sorunu ve Çözümü


Öncelikle merhaba. Dün akşam evdeki netbooka format attıktan sonra farkettim. Windows 8 Pro kurdum sistem olarak ve netbookun çözünürlüğü desteklemediği için metro uygulamalarını açamadım. Bende bunun üzerine bir araştırma yaptım ve bu soruna bir çözüm buldum.

Çözüm direkt Microsoft’un yardım/iletişim platformunda alternatif bir yolla çözülmüş. Önce size nasıl çözüldüğünü söyleyeyim. Alıntı yaparak gösteriyorum;

Daha kısa bir şekilde Metro arayüzüne gelin ve Çalıştır yazarak uygulamayı açın. Kutucuğa Regedit yazın veTamam deyin. Regedit açıldığında CTRL+F kombinasyonuyla (ya da Düzen’den Bul’u tıklayarak) arama kutucuğunu açın. Display1_DownScalingSupported yazarak aratın ve karşınıza çıkan değeri 1 yaparak değiştirin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Aynen bu alıntının belirttiği şeyleri yaparsanız bilgisayarınızın çözünürlük ayarları değişecek ve metro uygulamaları sorunsuz bir şekilde çalışmaya başlayacaktır.

Bunlara ek olarak, bu ayarları yaptıktan sonra çözünürlük belirgin bir şekilde artınca ekrandaki görüntü küçüldüğü için bayağı okumakta, bilgisayarınızı kullanmakta zorluk çekebilirsiniz. Bunun için ben şöyle bir çözüm buldum;

Masaüstüne sağ tıklayarak Screen Resolution menüsüne giriyoruz. Ardından ekran çözünürlüğünü gösterilen High değerden Low‘a getiriyoruz. Bu ayar sayesinde ekranınız biraz daha toplu görünecektir.

Ardından Screen Resolution ekranında çözünürlük ayarlarının altında bulunan Make text and other items larger or smaller yazısına tıklıyoruz. Bu menüden Change the size of all items yazısının altından Smaller (%100) yerine Medium (%125) ayarını seçiyoruz. Eğer böyle görüntü gözünüze çok büyük gelirse Custom sizing options aracılığıyla kendi özel ayarınızı uygulayabilirsiniz.

Change only the text size yazısının altından da yazı tiplerinin bulundukları yere göre kaç punto olmalarını istiyorsanız kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

 

Resimde gördüğümüz de metro uygulaması. Uygulamalar çalışırken herhangi bir çözünürlük sorunuyla karşılaşmıyorsunuz.
Umarım işinize yarar bu bilgiler.
Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

windows-8-1-pro

Windows 8.1 güncelleme çıktı

Microsoft belirli aralıklarla güncellemelerine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde , Windows 8 . 1 işletim sistemi ...

bir yorum

  1. 1440X900 ekran çözünürlüğünü ayarlamak için
    forum.donanimhaber.com/m_69388059/mpage_1/f_/key_//tm.htm#69388059 bu linkten de yardım alabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir