Home / Sağlık / Nasıl Vücut Geliştirilir ?

Nasıl Vücut Geliştirilir ?

İnternette sıkça karşılaştığımız sorulardan biri olan “Vucüt nasıl geliştirilir?” sorusuna bu konumuzda açıklayıcı bir cevap vereceğiz. Bu konumuzda yapılması gereken egzersizlere girmeden , bir kaç ipucuna değineceğiz. Diğer hazırlayacağımız bir makalede ise ayrıntılı bir şekilde egzersizleri anlatacağız.Eğer vücut geliştirmek istiyorsanız başlıca 2 temel noktayı kusursuz uygulamanız gerekmektedir.

1) Düzenli Çalışmak
2) Sabır Etmek

Gerçekten vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız mutlaka düzenli olarak çalışmanız gerekmektedir. Yani uzun bir ara vermeden , programlı ve planlı bir şekilde başlamanız gerekmektedir. Böylece 1 ay içerisinde vücudunuzdaki değişiklikleri gözle görebilir hale geleceksiniz. Ancak düzensiz bir çalışma , sadece hamlanmanızı neden olacaktır ve etkili olmayacaktır.

Diğer temel noktalardan biri ise sabır etmektir. Bildiğiniz gibi vücudumuz gelişmiş bir sisteme sahiptir ve gelişimleri gözle görür hale getirebilmek bir hayli zordur. Vücut geliştirme egzersizlerine başladığımız andan itibaren vücut kaslarımız devamlı gelişme içerisindedir ancak bunu gözle görülür hale getirebilmek için sabır ederek , hayal kırıklığını uğramadan çalışmalarımıza düzenli olarak devam etmemiz gerekmektedir. Çoğu kişi belli bir süre çalıştıktan sonra egzersizleri bırakarak bir işe yaramadığını düşüncesine kapılır , halbuki kasları devamlı gelişme içindedir. Bu yüzden hiç bir zaman hayal kırıklığına uğramadan düzenli bir şekilde çalışmalarımıza devam etmeliyiz.

Her gün en az 1 saatimizi ayırarak düzenli bir şekilde çalışırsak , 1 ay sonucunda gözle görülür değişikliklerin farkına varabiliriz. Yalnız 1 saatin tamamı egzersizlere ayrılmamalıdır. Her hareketten sonra dinlenmek amacıyla 10-15 dk mola verilmelidir. Mesela şınav çektikten sonra başka bir egzersize başlayabilmeniz için 10-15 dk aralığında dinlenmeniz gerekmektedir. Dinlenme süresini kendi vücudunuzun direncine göre ayarlamalısınız ama unutmayın ki uzun bir süre dinlenmek terinizi alacaktır ve tekrar ısınma hareketlerini yapmak zorunda kalacaksınız. Her egzersiz sonunda teriniz soğumayacak şekilde dinlenme molası vermelisiniz.

Egzersizlere başlamadan önce ve sonra;

-Isınma Hareketleri: Egzersizlere başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmanız gerekmektedir. Aksi halde ertesi gün yatağınızdan kalkmanız çok zor bir hal alabilir.  “Hamlanma”

-Egzersiz: Eğer daha önce hiç egzersiz yapmadıysanız , ilk 2 hafta kendinizi yormadan çalışmanızı tavsiye ederiz aksi halde ilk günden sonra vücudunuz hamlanacağından dolayı çalışmalarınız yarıda kalabilir. Kendinizi zorlamadan yapabildiğiniz kadar yapıp bırakmalısınız. Egzersizlere alıştıktan sonra “yanma” hissedene kadar egzersizlere devam etmeniz gerekmektedir. Örneğin şınav çekiyorsanız kollarınızda yanma hissedinceye kadar çekmeye devam etmelisiniz kısacası son gücünüze kadar çekmeye devam etmelisiniz. Ertesi gün biraz hareketleriniz ağırlaşacaktır ancak ara vermeden egzersizlerinize devam ederseniz zamanla vücudunuz açılacaktır ve sorun ortadan kalkacaktır.

-Zamanlama: Düzenli olarak çalışmanız gerektiğinden mutlaka plan yapmanız gerekmektedir.

 

Paylaş / Yer imi

Hakkında: serdar

İlginizi Çekebilir

klima

Klima Neden Koku Yapar

Klima faaliyet aşamasında ısıtırken veya soğuturken koku yapıyor ise bunun birçok sebebi olabilir. Önce klima ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir