uzman diş doktoru ne yaparuzman diş doktoruUzman Diş Doktoru Görevleri Hastanın şikayetlerini dinleyip, dişlerini muayene eder, Gerekirse röntgen filmi çeker, inceler ve hastalığı teşhis eder, Tedavisi olanaklı olan dişleri tedavi eder, tedavisi olanaklı olmayan dişleri çeker, Apseli diş için reçete yazar, Çekilmiş dişlerin yerine köprü ve protezle yenilerini takar, Kanal tedavisi yapar, Ağız ve diş eti hastalıklarını tedavi eder, İnsanlara, ağız sağlığı ve temizliği konularında bilgi verir, önerilerde bulunur

Genel Tanım: Diş Hekimliği Fakültesi, ağız boşluğunun ve diş sağlığının korunması, diş ve diş eti hastalıklarının tedavisi, diş ve çene ameliyatları ile protez yapımı konularında eğitim ve araştırma yapar. Faaliyet Alanları: Diş Hekimi, kliniğe gelen hastanın şikayeti ve hastalığın tespitine göre diş çekimi, dolgu, dişeti hastalıkları, çarpık ve eğri dişleri düzeltmek ve protez yapmak gibi konularla ilgilenir. Eğitim süresi beş yıldır. İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu: Diş Hekimleri,  günümüzde konuları ile ilgili bir branşta uzmanlaşmaktadırlar. Serbest çalışabilecekleri gibi bir devlet kuruluşunda da görev alabilirler. Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu: Ağız ve diş sağlığına verilen önem gün geçtikçe artmaktadır. Bu meslek dalının iş olanakları gelecekte de geçerliliğini arttırarak devam ettirecektir. Bu Mesleği Seçenlerde

Ne Gibi Nitelikler Olmalı: El ve parmakları ustaca kullanabilmesi Cisimler ve şekiller arasında bağlantı kurabilmesi Hoşgörülü, sabırlı olması Estetik anlayışı yüksek olması Beyin ve el koordinasyonu yüksek olması Dikkatli olması ve dikkatini bir noktada uzun süre yoğunlaştırabilmesi Sorumluluk duygusu gelişmiş olması Hoşgörülü olması ve iletişim kurma becerisine sahip olması gerekir. Uzman Diş Doktoru olabilmek için bu özelliklere sahip olmanız gerekecektir.

Köprü protez nedir ?

Ağızda meydana gelen diş kayıplarının yerlerini doldurmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Oluşan diş kayıplarında yapılan diş kapalama uygulamaları komşu dişlerin de kesilerek ve birbirine destek olacak şekilde kaplanmaları esasına dayandırılmaktadır.

Diş kaplama uygulamalarında köprülere ihtiyaç duyulmasının nedeni nedir ?

Eğer bölgede çene kemiği işlevini tam olarak yerine getiremiyorsa ve yüzünüzün genel hatlarını destekleyemiyorsa bu durumda köprülere ihtiyç duyulabilmektedir. Ağızdaki bir dişin eksik olması veya bölgede bir çökme olması yüzünüzü olduğundan çok daha yaşlı gösterebilmektedir. Ağızda meydana gelen diş eksikliği ve bu eksikliğin giderilememesi zaman içerisinde sizin beslenmenize, ağız – diş sağlığınızı ve görünümüzü de olumsuz yönde etkileyecektir. Dolayısı ile oluşan diş boşluklarının doldurulmasında köprülere ihtiyaç duyulmaktadır.

Köprü dişlerin bakımı ve korunması nasıl yapılır ?

Köprü olan sağlıklı dişlerimizin korunmaları ve günlük olarak bakımlarının yapılmaları çok önemlidir. Biribine ağız içerisinde destekçi olan dişler korunmadıklarında ve bakımları yapılmadıkları üzerlerindeki yükle beraber çürümeye daha elverişli konuma gelirler. Ağızda köprü olan hastalar özellikle köprülerin etrafını, altlarını ve diğer dişlerle olan bağlantı yerlerini özenle tamizlemeleri gerekmektedir. Doktorunuz sizi bu konuda bilgilendirecektir. Yine diş emizliğine ek olarak garagara ve diş ipi kullanımı ulaşılamayan bölgelere ulaşılmasını sağlayacaklardır. Yapılan köprü tedavileri sonrasında diş hekimi kontrolleri kesinlikle unutulmamalıdır. Yılda en az 2 – 3 kes diş hekimi kontrolleri yapılmalıdır.

Önceki Yazı:istanbul kurye firmaları

Sonraki Yazı:İzmir’in Yeni Yüzüne Yatırım Yapın

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna