Home / Teknoloji / Usb den laptopa format atmak

Usb den laptopa format atmak

usb laptop format atmakWindows işletim sistem yüklü bir notbook netbook derken, pcler gittikçe küçülmeye başladı. Hele birde cd room olmayan bir cihazınız varsa işiniz daha zor. Yada tam format atacağınız sırada bir bakmışsınız cd room arıza yapmış. Böyle durumlarda usb den laptopa format atmak mümkün. Birazcık bilgisayarınıza yatkınlığınız varsa ve adımları takip ederseniz sonucu sorunsuz ulaşabilirsiniz.

Şimdi sizlere notebook usb format atmak veya usb flashdisk den format atmak ,usb flasdiski cdroma dönüştürme konularını paylaşacağız.

Bir tane 4gb lık bellek işinizi görecektir. nedenmi , windows cdleri en az 2gb lık yer kaplıyor.

ilk iş flash diski cd roma çevirme işlemini gerçekleştirelim.

Başlat > Çalıştır’a girip CMD yazın.. ( win 7 kullanıyorsanız eğer cmd.exe üzerine gelin sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.)

DISKPART yazıp enter’ layın ve sonra

LIST DISK yazın ve enter’a basın. bu komutla bilgisayarımızdaki tüm diskleri görüyoruz. usb belleğin hangisi olduğunu dikkatli seçin çünki yanlış bir seçim gerekl, bilgilerinizin kaybolmasına neden olabillir. ( usb belleğin kayıtlı olduğu sırayı unutmayın.)

bu safhada usb belleği seçmemiz gerekiyor. SELECT DISK DISKNO bu nedenle usb belleğin bulunduğu liste numarasını hatırlıyoruz.
Benim diskimin numarası 3 olduğu için ben SELECT DISK 3 şeklinde giriyorum.

SELECT DISK 3 usb belleği seçili durumda

CLEAN bu komutla usb belleğin dosya uzantışarını temizliyoruz.

CREATE PARTITION PRIMARY usbe belleğe part oluşturuyoruz.

SELECT PARTITION 1

ACTIVE ve aktif ediyoruz.

FORMAT FS=NTFS Diskimizi NTFS olarak biçimlendiriyoruz. Format bir süre sürebilir. FORMAT FS=FAT32 komutunu da kullanabilirsiniz.

ASSIGN komutu ile usb belleğe harf atamış oluyoruz

EXIT ve çıkış.

Sıra geldi Windows 7’yi USB Belleğe kopyalamaya.

Windows 7 CD’sini USB belleğe aktarıyoruz.

Xcopy:\*.* /s/e/f (USB belleğe atanan harf):\ komutunu kullan.

Bu örneğimizde optik sürücümüz “D” harfini USB belleğimiz de “E” harfini kullanıyor. Bu halde komutumuz “Xcopy d:\*.* /s/e/f e:\” olarak yazılmalı. (Optik sürücüye atanan harf)

Normal şartlarda “Xcopy d:\*.* /s/e/f e:\” komutu kullanılır.
Windows 7 CD’sini sabit disk’e (Örn: C:\ Windows 7) kopyalayan kişilerde durum biraz daha farklı. Burada Windows 7 klasörünün C sürücüsünün altında olduğunu varsayalım. O zaman “ “Xcopy c:\ Windows 7\*.* /s/e/f e:\” olarak değiştirilmeli.

en iyisimi siz bunlarla hiç uğraşmadan windows dosyalarınızın eksik seçebiliğinize eminseniz direk kopyala yapıştır yapın.

anakartın BIOS’undan USB-HDD Boot seçeneğini işaretleyin. USB belleği sisteme takın ve Windows 7 kurulum işlemini buradan başlattın.

yada bilgisayar açılışnda F12 gibi bir boot komut tuşunuz mevctsa burdan da usb belleği seçebilirsiniz, artık top sizde kale önünüzde. başarılar.

Paylaş / Yer imi

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8

  Samsung günümüzün en büyük teknoloji ürünleri üreten markalarından bir tanesidir. Geçmişten bugüne civarı pekçok ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir