Home / Kişisel Yazılar / Türkiye’de Engellilere Verilen Haklar

Türkiye’de Engellilere Verilen Haklar

engelliEngelli hakları ve amacı

Sahip olduğu engeli sebebiyle engellilere verilen haklara engelli hakları denilir. Bu haklar, engelli bireylerin, engelsiz bireyler gibi eşit haklara ulaşabilmesi için engellilere pozitif ayrıcalık sağlamayı amaçlamaktadır.

Özürlü, sakat, çürük…

Resmi kaynaklarda özürlü, sakat, çürük gibi ibarelerin yerine engelli ifadesinin kullanılması, kanuna bağlanmıştır.

Mimari engeller

Belediyelerin mimari düzeni engellilere göre belirlemesi ve standartlara uygun olarak yapması, kanun hükmünde kararname ile zorunlu hale getirilmiştir.

Ulaşım

Engellilere toplu taşıma araçlarında indirim uygulanmaktadır. Demir yolu ve hava yolu gibi ulaşım seçeneklerinde de aynı şekilde indirim söz konusudur. Örneğin demiryolu ulaşımında yüzde 50 üzeri engeli bulunanlardan ücret talep edilmezken, yüzde 40 ve üzeri engellilere de yüzde 50 indirim uygulanmaktadır. Belediyenin toplu taşıma araçlarında yüzde 40 özürlü olan ve bunu belgeleyen kişilerde yüzde 30 oranında indirim uygulanmaktadır.

Engellilerin kullanabileceği araçlar

H sınıfı ehliyet sahibi olan özürlüler, yurt içinden aldıkları özel tertibatlı otomobillerde katma değer vergisi indiriminde yararlanmakta ve taşıt alım vergisi ödememektedirler. Özürlünün ulaşım ihtiyacını karşılamak için ithal edilen araçlardan da gümrük vergisi alımı söz konusu değildir. Engellinin kullanımına uygun olarak düzenlenmiş araçlardan ise özel tüketim vergisi alınmamaktadır.

Eğitim hakkı

Mimari engellerin yarattığı problemler,  sakatların eğitim hakkını gasp etmektedir. Ülkemizde yeni inşa edilen okullarda dahi engelliyi en çok zorlayan merdiven sorununa bir çözüm bulunamamaktadır. Çeşitli yerlere ilave edilen rampaların bütün sorunları çözdüğü zannedilmektedir. Bunların yanında diğer alanlarda birtakım imkânlar söz konusudur. Örneğin işitme engelli bireyler, meslek liselerine sınavsız girebilmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu yüzde 40 oranı üzerindeki engelliye öncelik tanımaktadır ve harçtan yüzde 50 indirim yapmaktadır. Halk eğitim programlarındaki mesleki eğitim programlarında yüzde 40 üzerinde raporu olan engelliden ücret talep edilmemektedir. Devlet tiyatrolarında da herhangi bir ücret talebi söz konusu değildir.

İletişim hakkı

Türk Telekom, sabit telefonlarda yüzde 40 ve üzeri engellilere indirim uygulamaktadır. Sabit internet hatları ve cep telefonu operatör şirketlerinde de engelli indirimleri uygulanmaktadır.

Tüm bunların dışında;

Özürlü memur seçme sınavı ile kamu kurum ve kuruluşlarına özürlü memur alımı

Özel sektörde işçi olarak çalışan engellilere uygulanan vergi indirimi

Kamuda çalışan engellilere uygulanan vergi indirimi

Kendi işini kuran engellilere sağlanan kolaylıklar

Erken ve malulen emeklilik hakkı

Engelli maaşları ve onlara yapılan destek ödemeleri başlıkları altında da sağlanan çeşitli imkânlar söz konusudur.

Bu yazının hazırlanmasında http://engelliler.gen.tr/ sitesindeki bilgilerden yararlanılmıştır.

 

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Teknolojiye bayılıyorum. Yıllarca bu internetle, bazen zaman kaybetmekten başka birşey yapammışım diye az düşünmedim. Çünkü web sitesinin ne olduğu birçok kişi bilmezken, bu konulardaki bilgimizi sadece eğlence üzerinde geçirmişiz. Ama geç kalmadık umarım...

İlginizi Çekebilir

watshapp-ve-we-chat

WeChat ve Whatsapp Nedir?

HABERLEŞMENİN EN EĞLENCELİ EN HIZLI VE EN ETKİLİ YOLLARI: HEM DE BEDAVA! Çağımızı birkaç kelime ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir