Home / Kişisel Yazılar / Taşınmak

Taşınmak

Yeni bir eve taşınırsın. Planını sen hazırlamadıysan- bu evin başkalarının eseri olduğu gerçeğiyle yaşarsın.
Evi yuvana çevirmek için mobilyaları değiştirirsin, eski duvar kağıtlarını söker istediğin şekilde duvarları boyarsın. Dış görünüşüyle ilgilenirsin, bahçesindeki çiçeklerin rengi, sıralanışı gibi tüm bu ayrıntıların seni anlatmasını, dışarıdan geçenlerin o evin senin yuvan olduğunu hissetmesini istersin.
Uzun ve zorlu bir sürecin ardından evine dönüş yolunda ‘acaba’ sorusu belirmez zihninde. Tamamen benimsemişsindir evini. Ayakların seni ona yönlendirir, o artık yuvan olmuştur. Geceleri rahatça uyuduğun ve sabahları uyandığında gözlerini açacağın bir yuvan olduğunu bilerek yaşarsın artık.
Ardından bir gün küçük bir ayrıntı dikkatini çeker, bu duvardaki hafif çıkık bir tuğla ya da bahçedeki ağacın kovuğundaki bir cisim olabilir. Yuvanda senin bilmediğin o ayrıntının ne olduğunu merak edersin doğal olarak.
Bulduğunun, seneler önce küçük bir çocuğun evin gelecek sahibine yazdığı bir mektup olduğunu görürsün. O evin, onun hayallerini kurduğu ve ardından bulduğu bir korunak olduğunu anlatır sana mektupta ve mümkünse evi onun hayallerini süsleyen haliyle saklamanı rica eder. Ve sen anlarsın. Onca zaman evini güzelleştirdiğini sanarken aslında küçük bir çocuğun hayallerindeki evi çirkinleştirmişsindir.
Gün gelir bu evi de terk edersin, hatta o şehri.
Yılların ardında bu şehre dönersin ve ayakların seni eski yuvana götürür. Çekinerek kapıyı çalarsın, kapı açıldığında kapıyı açan kişiye neden orada olduğunu anlatırsın, o seni içeri buyur eder.
İçeri girdiğinde evin sen onu ‘çirkinleştirmeden’ önceki haline döndüğünü görür ve anlarsın.
En derin hislerinle gülümser ve ‘evin’ ‘çocuğun’ emin ellerinde olduğunu bilerek geçmiş anılarına veda edip gidersin.

 

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

watshapp-ve-we-chat

WeChat ve Whatsapp Nedir?

HABERLEŞMENİN EN EĞLENCELİ EN HIZLI VE EN ETKİLİ YOLLARI: HEM DE BEDAVA! Çağımızı birkaç kelime ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir