Taşınmak

16.06.2012 tarihinde Kişisel Yazılar kategorisine eklenmiş, 206 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Yeni bir eve taşınırsın. Planını sen hazırlamadıysan- bu evin başkalarının eseri olduğu gerçeğiyle yaşarsın.
Evi yuvana çevirmek için mobilyaları değiştirirsin, eski duvar kağıtlarını söker istediğin şekilde duvarları boyarsın. Dış görünüşüyle ilgilenirsin, bahçesindeki çiçeklerin rengi, sıralanışı gibi tüm bu ayrıntıların seni anlatmasını, dışarıdan geçenlerin o evin senin yuvan olduğunu hissetmesini istersin.
Uzun ve zorlu bir sürecin ardından evine dönüş yolunda ‘acaba’ sorusu belirmez zihninde. Tamamen benimsemişsindir evini. Ayakların seni ona yönlendirir, o artık yuvan olmuştur. Geceleri rahatça uyuduğun ve sabahları uyandığında gözlerini açacağın bir yuvan olduğunu bilerek yaşarsın artık.
Ardından bir gün küçük bir ayrıntı dikkatini çeker, bu duvardaki hafif çıkık bir tuğla ya da bahçedeki ağacın kovuğundaki bir cisim olabilir. Yuvanda senin bilmediğin o ayrıntının ne olduğunu merak edersin doğal olarak.
Bulduğunun, seneler önce küçük bir çocuğun evin gelecek sahibine yazdığı bir mektup olduğunu görürsün. O evin, onun hayallerini kurduğu ve ardından bulduğu bir korunak olduğunu anlatır sana mektupta ve mümkünse evi onun hayallerini süsleyen haliyle saklamanı rica eder. Ve sen anlarsın. Onca zaman evini güzelleştirdiğini sanarken aslında küçük bir çocuğun hayallerindeki evi çirkinleştirmişsindir.
Gün gelir bu evi de terk edersin, hatta o şehri.
Yılların ardında bu şehre dönersin ve ayakların seni eski yuvana götürür. Çekinerek kapıyı çalarsın, kapı açıldığında kapıyı açan kişiye neden orada olduğunu anlatırsın, o seni içeri buyur eder.
İçeri girdiğinde evin sen onu ‘çirkinleştirmeden’ önceki haline döndüğünü görür ve anlarsın.
En derin hislerinle gülümser ve ‘evin’ ‘çocuğun’ emin ellerinde olduğunu bilerek geçmiş anılarına veda edip gidersin.

 

Yazar Hakkında

Fatal error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /var/www/vhosts/yazangenc.com/httpdocs/wp-content/themes/blog/index.php on line 26