Tapu Masrafıtapu-masrafiNüfus arttıkça emlak alım satımıda oldukça hareketli. Yeni yeni yapılan binalar görslellikleri ile insanları cezvediyor.  Daha geniş siteler, peyzaj alanları, bahçeli dublex daireler derken artık hertürlü  ihtiyaca göre konuta ulaşmak mümkün. Artık şehirin gürültüsünden sıkılan insanlar daha sakin yerlere kaçmaya başlıyor. Ama uzmanlar gün geldiğinde şehir merkezlerinin her zaman cazibesini daha çok koruyacağını söylüyorlar.

Peki bir gayrimenkul aldınız. Bunun ne kadar tapu  alım satımı olduğunu biliyormusunuz. Bu konu hakkında sizleri bilgilendirmek istedik ki hazırlıksız yakalanmayın. Çünkü genelde herkez kredi çekerek bir zor şarlarda çok ince hesaplar yaparak konut alıyor. Evdeki hesap çarşıya uymaz demeyelim bu masraf miktarınıda hesaba katalım.

Mesela evin değerini tapda harcını az ödemek adına, satış değerinin altında  gösterilmesinin Maliye tarafından tespiti yapılırsa bu kişilere üç katı tapu harcı cezası kesiliyor. Bunuda unutmayın.

2013 tapu harcı oranı binde 20 oranında belirlendi.  Buna  göre söz konusu tapu masrafını alıcı binde 20; satıcı binde 20 şeklinde ayrı ayrı ödüyor.

 

Mesela alıcın vereceği rakam.

Gayrimenkul değeri 300 bin TL için tapu masrafı 6 bin TL

Gayrimenkul değeri 200 bin TL için tapu masrafı 4 bin TL

Gayrimenkul değeri 100 bin TL için tapu masrafı 2 bin TL

Aynı şekilde satıcının ödeceği miktarda bu şekildedir.

 

Önceki Yazı:Ücretsiz Anti-Virüs Avast 8

Sonraki Yazı:Need For Speed Shift

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna