SSD Harddisk İnceleme

30.07.2013 tarihinde Teknoloji kategorisine eklenmiş, 329 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Teknoloji dünyasına yeni adım atmış ürünlerden biri olan SSD diskler , yüksek performansı ve şaşırtıcı hızlarıyla kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Özellikle hızları incelendiğinde diğer disklere göre çok daha hızlı olduğu görülen SSD diskler ,  sunucuların ve oyun bilgisayarlarının vazgeçilmez bir parçası oldu. Bu makalemizde SSD disklerin avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Avantajları
Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi SSD diskler yüksek hıza sahiptir. Böylece dosyaların çok daha kısa sürede taşınmasını , kopyalanmasını , silinmesini sağlamaktadır.

Normal  hard diskler incelenecek olursa , verilerin ve bilgilerin plakaların üzerindeki sektörlerde tutulduğu görülür. Yazıcı-Okuyucu başlık bu plakları okuyarak verilerin ve içeriklerin görüntülenmesini sağlar.

SSD Hard diskler incelenecek olursak , verilerin ve bilgilerin NAND flash yongalarında tutulduğu görülür. SSD disklerin çalışması RAM‘lerin çalışmasıyla benzerlik gösterir. Bu yüzden çok daha iyi performans sunarlar.

Dezavantajları
SSD hard disklerin en önemli sorunu , ömürlerinin diğer harddisklere göre kısa olmasıdır. Belirli bir yazdırma işleminden sonra SSD diskler zamanla yıpranıp , kullanılamaz hale gelmektedir.  Yapılan araştırmalarda 10 bin yazdırma işleminden sonra SSD disklerin yıprandığı gözlenmiştir.

Yazar Hakkında

Fatal error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /var/www/vhosts/yazangenc.com/httpdocs/wp-content/themes/blog/index.php on line 26