Home / Teknoloji / SSD Harddisk İnceleme

SSD Harddisk İnceleme

Teknoloji dünyasına yeni adım atmış ürünlerden biri olan SSD diskler , yüksek performansı ve şaşırtıcı hızlarıyla kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Özellikle hızları incelendiğinde diğer disklere göre çok daha hızlı olduğu görülen SSD diskler ,  sunucuların ve oyun bilgisayarlarının vazgeçilmez bir parçası oldu. Bu makalemizde SSD disklerin avantajlarını ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Avantajları
Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi SSD diskler yüksek hıza sahiptir. Böylece dosyaların çok daha kısa sürede taşınmasını , kopyalanmasını , silinmesini sağlamaktadır.

Normal  hard diskler incelenecek olursa , verilerin ve bilgilerin plakaların üzerindeki sektörlerde tutulduğu görülür. Yazıcı-Okuyucu başlık bu plakları okuyarak verilerin ve içeriklerin görüntülenmesini sağlar.

SSD Hard diskler incelenecek olursak , verilerin ve bilgilerin NAND flash yongalarında tutulduğu görülür. SSD disklerin çalışması RAM‘lerin çalışmasıyla benzerlik gösterir. Bu yüzden çok daha iyi performans sunarlar.

Dezavantajları
SSD hard disklerin en önemli sorunu , ömürlerinin diğer harddisklere göre kısa olmasıdır. Belirli bir yazdırma işleminden sonra SSD diskler zamanla yıpranıp , kullanılamaz hale gelmektedir.  Yapılan araştırmalarda 10 bin yazdırma işleminden sonra SSD disklerin yıprandığı gözlenmiştir.

Paylaş / Yer imi

Hakkında: serdar

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8

  Samsung günümüzün en büyük teknoloji ürünleri üreten markalarından bir tanesidir. Geçmişten bugüne civarı pekçok ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir