Home / Kişisel Yazılar / Sörf Yapmanın incelikleri

Sörf Yapmanın incelikleri

sorf-resimleri

SAĞLIKLI VE KEYİFLİ SÖRF YAPMANIN İLK ADIMLARI DENİZDEN ÖNCELIK OLARAK KARADA ATILIYOR

Sörf , spor yaparken adrenalin ve eğlenceyi birlikte hayatını sürdürmek isteyenlerin tercihleri aralarında önce sıralarda yerini ediniyor . Sörf , 7’den 77’ye her yaşta yapılabilen sporlarından biri olsa da , diğer spor dalları dek yaralanma ve sakatlanma riski taşıyor .

Sörf , yaz aylarının fenomen deniz sporları aralarında yer ediniyor . Ancak deniz tutkunlarının ilgiyle takip ettiği bu sporu yaparken profesyonel ve çok temkinli olmak gerekmektedir . Negatif takdirde hatalı bir davranış , kritik yaralanma veya sakatlanmalara neden olabiliyor . Acıbadem Fulya Sporcu Sağlığı Merkezi Fizik Iyileştirme Uzmanı ve Spor Hekimi Doç . Dr . Tolga Aydoğ , sağlıklı bir biçimde sörf inşa etmek amaçlı dikkat edilmesi gerekenler ve alınacak önlemlerle ilgili veriler verdi .

Yaz mevsiminin merak dolu sporu sörfü kimler yapabilir?

Sörf sporu denizde yapıldığı amaçlı önce şahsın kendine yetecek seviyede yüzme bilmesi ve 25 metre sorunsuz yüzebilmesi , ek olarak kullanılan sörf tahtasını taşıyabilecek kuvvette olmaları gerekir . Bunları dikkate aldığımızda sörfe başlamak amaçlı en cazip yaş 6 – 8’dir . Şahsın bu spora başlamasında en mühim husus yaştan diğer , kuvvet gerektiren sörf uygulamalarını adına getirebilecek gelişmişlik seviyesinde olmasıdır . Bırakma yaşına gelince , kendini bu sporu yapmaya yeteri dek hisseden her birey her yaşta kolay bir biçimde yapabilir . Bu yüzden sörf hakkında türlü bilgi sayfalarında 80 – 90 yaşlarında bu sporu yapan kişilere sıkça rastlandığını görebilirsiniz .

Sörf yaparken ne dek risklerle karşı karşıya kalabiliriz?

Birçok birey amaçlı yazın manası ve en büyük keyfi olan sörf , çok zevkli olmasına karşı yapılmış olan bütün sporlar dek birtakım yaralanma ve sakatlanma riskleri barındırmaktadır . En sık sık görülen yaralanma ve sakatlanmaların en başında , sörf tahtasından düşme sırasında meydana çıkan kesiler , deri yaralanmaları ve çarpmaya bağımlı görülebilen kafa travmalarıdır . Bunların yanında omuz zorlanmaları , meşgul yüklenmeye bağımlı olarak boyun , sırt ve belde aniden oluşabilecek yaralanmalar ve kronik sorunlar sıkça karşımıza çıkmaktadır .

Sörf yaparken yaşayabileceğimiz sağlıklı sorunlarından korunmak amaçlı neler yapılmalı?

Öncelikle sörf yapma becerisi artırılmalıdır . Ek Olarak denge antrenmanları , sörf tahtası üstünde düzgün bir postürde durma ve kontrolsüz düşme adına kontrollü düşme öğretilmelidir . Bu önlemler anlık oluşabilecek kritik problemlerin yanında bilhassa kronik sorunlarında önüne geçmeye imkan olanağı sağlar .

Sörf sporunda meşgul kullanmaya bağımlı olarak , omuz ve omurga yaralanmalarıyla sakatlanmaları sık sık görülmektedir . Korunmak amaçlı omuz ve bütün omurganın olması gerektiği dek esnekliğe , dayanıklılığa ve kuvvete kavuşması hedeflenmelidir . Spor olarak yalnızca sörf ile uğraşan ve bir başka spor yapmayan kişi , eksik fizyolojik kondisyona bağımlı sıkça sıkıntı yaşayabilirler . Bundan korunmak amaçlı kesinlikle sporu/sörfü yazın yapılmış olan eğlenceden çıkarıp , diğer dönemlerde devamlı olarak yapılmış olan veya diğer kara antrenmanlarıyla desteklenen bir aktivite haline getirmek gerekir . Bu amaçla karada denge , postür çalışmaları yapılmalı , sörf sırasında kritik yük altında olan bütün omurga , omuzlar , kollar , bacaklar ve ” core ” bölgesininin dayanıklılığını ve kuvveti artırılmalıdır . Bunları sağlamak amaçlı bitiş yılların fenomen egzersiz aletleri olan denge tahtası , ” bosu ” , TRX ve pilates öne çıkmaktadır .

Paylaş / Yer imi

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

watshapp-ve-we-chat

WeChat ve Whatsapp Nedir?

HABERLEŞMENİN EN EĞLENCELİ EN HIZLI VE EN ETKİLİ YOLLARI: HEM DE BEDAVA! Çağımızı birkaç kelime ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir