Home / Teknoloji / Samsung Galaxy S4 – Sony Xperia Z Karşılaştırması

Samsung Galaxy S4 – Sony Xperia Z Karşılaştırması

Şüphesiz Samsung yeni Galaxy S 4’ü piyasaya tanıtmamışken Sony büyük bir hamle ile daha önceden Xperia Z adını verdiği yeni amiral gemisiyle kendinden söz ettirmişti. Şu an da akıllı telefon dünyasının beklide en iyi sayabileceğimiz telefonlardan olan bu iki telefon arasında müşterilerde oldukça kararsız kalmış durumdalar. Bizlerde bunu düşünerek sizlere Samsung Galaxy S 4 ile Sony Xperia Z’yi karşılaştırdık.

İşte Galaxy S 4 ile Sony Xperia Z arasındaki karşılaştırma:

Galaxy S4

galaxy s4

Sony Xperia Z

sony-xperia-z

                Samsung Galaxy S4                                                                       Sony Xperia Z

EKRAN BOYUTU

136.6 x 69.8 x 7.9 milimetre 139 x 71 x 7.9 milimetre

AĞIRLIK

130 Gram 146 Gram

EKRAN

5 inç 441 ppi Full HD pholed ekran 5 inç 443 ppi Full HD TFT Sony Mobile BRAVIA Engine 2

RAM

2 GB 2 GB

KAMERA

Arka kamera 13 Mp, Otomatik odaklanma,Led Flaş,Fotoğraf dengeleme, Yüz ve gülümseme tanıma, çift kamerayı aynı anda kullanma, Ön kamera 2.1 Mp, Her iki kamerada da @30 fsp full hd video kayıt Arka kamera 13.1 MP, EXMOR RS Lens, Panorama Modu, Otomatik Odaklanma, LED Flaş, Yüz Tanıma, Ön kamera 2.2 Mp, Her iki kamerada da @30 fps full hd kayıt

İŞLETİM SİSTEMİ

Android 4.2.2 Jelly Bean Android 4.1.2 Jelly Bean

İŞLEMCİ

Bazı ülkelerde: Exynos 5 Octa 5410 Sekiz Çekirdekli 1.6 – 1.2 GHz

Bazı ülkelerde:  Qualcomm Snapdragon 600 Dört Çekirdekli 1.9 GHz

Qualcomm MDM9215M. Dört Çekirdekli 1.5 GHz Krait

PİL

Çıkarılabilir 2600 mAh Li-Ion Çıkarılamaz 2330 mAh Li-Ion, 40 saate kadar müzik dinleme

samsun-sony

Genel olarak herkesin merakla beklediği iki telefonun elle tutulur özellikleri bunlar. Şunları da belirtmekte yarar var: Ekran boyutları aynı olmakla birlikte piksel başına düşen yoğunlukta hemen hemen aynı görünüyor. Ağırlık konusunda Glaxy S 4, Xperia Z’ye göre biraz daha hafif ve aralarında 16 gram bir fark bulunuyor. İki Firma da çıkardıkları telefonlarda kendi ürettikleri ekranları kullanıyor bu konuda da alacak olan kişilerin dikkatlice ekranın canlılığını araştırması gerekiyor.  Kullanılan işlemciye bakacak olursak Xperia Z’de kullanılan Qualcomm MDM9215M. Dört Çekirdekli 1.5 GHz Krait işlemcisi Galaxy S 4’de kullanılan Exynos 5 Octa 5410 Sekiz Çekirdekli 1.6 – 1.2 GHz ve Qualcomm Snapdragon 600 Dört Çekirdekli 1.9 GHz işlemcilere göre biraz daha eski bir işlemci gibi duruyor. Ancak  Exynos 5 Octa 5410 Sekiz Çekirdekli 1.6 – 1.2 GHz işlemcinin açıkçası Qualcomm MDM9215M. Dört Çekirdekli 1.5 GHz Krait işlemciyle aynı bir performans göstereceğini düşünüyorum. Ama Galaxy S 4’de kullanılan Snapdragon 600 Dört Çekirdekli 1.9 işlemcisinin Xperia Z’de kullanılan işlemciye nazaran daha yeni ve güçlü olduğunu ve bu konuda ciddi bir fark yaratacağını düşünüyorum. Gpu konusunda da yine Samsung firması işlemcide olduğu gibi Galaxy S 4’de iki çeşit Gpu kullanmış: Adrena 320 ve PowerVR SGX 544 kullanılmış durumda. Yine Sony firması da Xperia Z’de Adreno 320 Gpu kullanmış. Gpu olarak aynı özellikleri kullanmakla beraber Samsung bir de ülkeden ülkeye değişen farklılığı göz önüne alarak PowerVR SGX 544 Gpu da kullanmış. Bunların ilerleyen zamanlarda değerlendirme programlarında gösterecekleri performansları hep birlikte göreceğiz. Ayrıca Xperia Z’nin su geçirmez özellikte olduğunu ve bu konuda bir ilk telefon olduğunu da belirtelim. Hemen karar vermektense iki telefonu da iyice bir inceleme altına alıp öyle almanızı tavsiye ederim.

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8

  Samsung günümüzün en büyük teknoloji ürünleri üreten markalarından bir tanesidir. Geçmişten bugüne civarı pekçok ...

2 yorumlar

  1. Güzel bir karşılaştırma olmuş teşekkür ederiz. Ayrıca Xperia Z 8 Nisan’da stoklarımızda olacaktır. Xperia Z bekleyenlere bu flaş haberi duyurmak isteriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir