Home / Teknoloji / Project Glass İle Bir Gün

Project Glass İle Bir Gün

Bilimkurgu filmleri gerçek oluyor! Artık bilgisayarımızı gözümüzün önünden ayırmayacağız!

Google sonunda bunuda yaptı. Arttırılmış gerçeklik(augmented reality) teknolojisi kullanan project glass adındaki gözlüğü resmi olarak duyurdu.

Peki ne bu project glass ?

Size projenin teknik özelliklerinden bahsetmiyeceğim ama yazımı okuduğunuzda bunları zaten merak etmiyeceksiniz.

Gelin google’ın gözlüğü ile bir gün yaşayalım.

Sabah kalktığınızda gözlüğünüzü takıyorsunuz ve ajandanız karşınızda. Size oğlunuzun toplantısına geç kalmamanızı hatırlatııyor. Kahvaltı yaparken ise gazatenizin günlük başlıkları gözünüzün önünde, bir yandan portakalsuyunuzu yudumluyorsunuz bir yandan güneme dair gelişmeleri öğreniyorsunuz. Evden çıkıp doğruca oğlunuzun okuluna gidiyorsunuz. Aracınızla yol alırken mp3 listeniz yine gözünüzün önünde. Sonunda okula geldiniz. Tam içeri girecekken, gözlüğünüz çalıyor. Arayan eşiniz. Akşam birlikte birşeyler yapmak istiyor. Ben hallederim deyip hızlıca okula giriyorsunuz…

Oğlunuzun öğretmeniyle konuşurken gözlüğünüz titriyor, iş aradaşınızdan mesaj geldi. Arkadaşınız toplantının ortasında ve sunumlarını unutmuş, sizden onları getirmenizi istiyor. 10 dakika içinde orda olacağınızı söylüyorsunuz, gözlüğünüz sesinizi yazıya çeviriyor ve arkadaşınıza mesaj atıyor…

İşte şimdi aceleniz var! Ama korkmayın gözlüğünüz yanınızda. Şehrin haritasına erişerek tüm arasokakları gözünüzün önüne seriyor. Söylediğiniz gibi 10 dakikada ulaştınız.

Biraz yoruldunuz sanırım. Elbette eve gidip dinlenmek isteyeceksiniz. Arabanızda eve doğru yol alırken gözlüğünüze kızınızdan bir mail geliyor. Bir kitap tanıtımı, birde bu iş çıktı. Ama yine gözlüğünüz yanınızda, size en yakın kitapevini gösteriyor. Bununlada kalmıyor mağazadaki standlar arasında aradığınız standı bulmanızı sağlıyor.

Kasaya gelince cüzdanınızın yanınızda olmadığını farkediyorsunuz. Hiç sorun değil, kitabın barkotunu gözlüğünüzün kamerasına okutuyorsunuz ve sizin için ödemeyi yapıyor.

Artık eve gidebilirsiniz. Ama o da ne! Kırmızı ışıkta bir sokak jonglörü gösteri yapıyor. bunu kaçırmak istemiyorsunuz. Siz gösteriyi izlerken gözlüğünüz onu sizin için kaydediyor. Gösteri bittikten sonra video’yu facebookta paylaşıyorsunuz. Hiçbir zahmete gerek yok, paylaş demeniz yeterli.

Video facebook’ta çok beğinildi fakat öğle yemeğine geç kaldınız. Eve gitmekten vazgeçip  boğaz manzaralı bir lokantaya geliyorsunuz. Manzara gerçekten güzel, bunu tweetlemeden olmaz. Tweetinize birde ellerinizi bile kullanmadan çektiğiniz fotoğrafı ekliyorsunuz.

Eve yaklaştınız. Sonunda. Tiyatro binasının önünden geçerken afişleri görünce akşam için plan yapmayı unuttuğunuzu hatırlıyorsunuz. Hemen gözlüğünüzle internete bağlanıp bu akşamki gösteri için iki bilet ayırtıyorsunuz. Ucuz yırttınız doğrusu…

Tiyatrodan sonra eve geldiniz, tv yi açıyorsunuz ama ne izleyeceğiniz hakkında bir fikriniz yok. Gözlüğünüz sizin için tv rehberini açıyor ve o akşamki programları listeliyor. İlginizi çekmedi mi? İsterseniz online filmde kiralayabilirsiniz.

Film sırasında karnınız kazındı. Gözlüğünüz yardımıyla yerinizden kalkmadan hatta ellerinizi bile oynatmadan pizza sipariş ediyorsunuz.

Artık uyku vakti. Gözlüğün alarmını ayarlayıp gözünüzden çıkarıyorsunuz.

     İşte project glass ile bir gününüz bu kadar kolay hale geliyor.

     Unutmadan, google tarafından paylaşılmış resmi bir video;

     

      [pro-player width=’530′ height=’253′ type=’video’]http://www.youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4&feature=player_embedded[/pro-player]

                                                                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                          Ömer ODABAŞ

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8

  Samsung günümüzün en büyük teknoloji ürünleri üreten markalarından bir tanesidir. Geçmişten bugüne civarı pekçok ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir