Paul Davies Thomson Üzümlü Kek ve Teknoloji

31.10.2013 tarihinde Kişisel Yazılar kategorisine eklenmiş, 73 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Demokritos çok yaşayıp 90 yaşında öldüğünde, Aristo adındaki genç bir Yunan filozofunun fikirleri benimsenmeye başladı. Aristo bütün maddelerin beş elementten oluştuğunu savunuyordu: Toprak, ateş, hava, su ve eter (gökyüzü). Filozof olarak kendisi bütün yaşamın sevgi ve çatışma gibi kuvvetlerce düzenlenip kontrol edildiğine inanıyordu, ki bu fikir Demokritos’un kaotik dünyasıyla tamamen çelişiyordu. Minicik parçacıklardan oluşan madde kavramının bir gizem bilimcisinin çalışmasıyla tekrar gün yüzüne çıkarılması için aradan 1800 yılın geçmesi gerekiyordu.
Üzümlü Kek Modeli

Rivayete göre Thomson Cambridge Laboratuvarı’nda elektronun keşfi için kadeh kaldırırken, “Faydasız elektronun şerefine,” demiş. Aslında bu modele “üzümlü kek” adının verilmesinin nedeni parçacıkların kekin içindeki üzümler gibi olduğunun düşünülmesiydi. Bu model Thomson’a 1906’da Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırdı ve elektrik gibi anahtar niteliğindeki fizik olgularının anlaşılmasına katkıda bulundu.

İlgili Terimler :
Yazar Hakkında

Fatal error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /var/www/vhosts/yazangenc.com/httpdocs/wp-content/themes/blog/index.php on line 26