Home / Programlar / Opera 12 çıktı!

Opera 12 çıktı!

Genel olarak herkesin internet tarayıcılarından çekmişliği vardır. Aynen benimde öyle. Hangisini kursam ya hemen baştan belli ediyor kendisini ya da kullandıkça düşen tarayıcı performansından ne bok olduğunu anlıyorsunuz. Az önceye kadar bilgisayarımda sadece İnternet Explorer 9 ve Chrome tarayıcısının son sürümü yüklüydü fakat bu tarayıcılarla yaşadığım sorunların haddi hesabı yok. Derken, bugün Tam İndir sitesine bakarken Opera 12 haberini gördüm. Opera benim cep telefonumda da zaman zaman kullandığım, eskiden tadına baktığım bir tarayıcı. Telefonda gayet güzel çalışıyor ancak bilgisayara kurduğum zamanlar fazla donma olayları oluyordu bende kaldırmıştım. Haberi görünce Opera’ya tekrar şans vermeye karar verdim. Yapmam gereken 11.8 MB gibi küçük bir boyutta olan dosyayı indirip kurmak sonuçta, abartmaya gerek yok. Şuan bu yazıyı Opera tarayıcısında yazıyorum ve şimdilik gayet güzel gidiyor her şey. Zaten birazdan buraya da ekleyeceğim gibi gayet MÜKEMMEL özellikler ile geliyor tarayıcı. Ben klasik teması ile kullanıyorum, eklenti falan kurmayı da düşünmüyorum. Hangi tarayıcıda olursa olsun eklentiler sorun çıkarıyor çünkü. Şimdi Opera 12’nin belli başlı özelliklerine bakarsak;

Hızlı Arama: Artık favori web sitelerinize ulaşmanın çok daha kısa bir yolu var. Sadece yeni bir sekme açın ve speed dial’a bırakın gerisini. Kullanmak artık oldukça popüler ve kolaydır.
Sahtekarlık Koruması: Opera’nın oldukça gelişmiş sahtekarlık ve hile koruması sayesinde girdiğiniz sitelerde bulunan ve kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan yazılımlara karşı korumanız olacak.
BitTorrent: Artık sisteminizde başka bir BitTorrent uygulaması barındırmanıza gerek yok. Opera içerisinde barındırdığı BitTorrent uygulaması ile size bu rahatlığı da sağlıyor.
Favorilerinizi Arama Bölümüne Ekleyin: Site arama bölümüne sağ klik ile tıklayın. Ve Yeni arama yarata tıklayın.
İçerik Engelleyici: Reklam veya resimleri siler. Sizin insiyatifinizde olan bu uygulama sayesinde İstemediğiniz resimler veya reklamların üstüne sağ klik ile tıklayarak “Block content” özelliğini seçmeniz yeterli…
Widgets: Küçük Web uygulamaları (multimedyalar, haber kaynakları, oyunlar ve daha fazlası) masaüstünüzü kesinlikle daha da eğlenceli kılacaktır. Widget menüsünü kullanarak yeni widget’ları keşfedin ve favori widget’larınızı belirleyin. Daha fazla bilgi için widgets.opera.com adresine tıklayın.
Minik Önizleme: Opera’da kaç sekme açtığınızı öğrenmeniz oldukça kolay. Bunu diğer web tarayıcılarda da yapabilirsiniz. Ancak önemli olan istediğiniz resim veya videonun hangi sekmenin içerisinde olduğunu bulmaktır. İşte bu özelliği her web tarayıcıda bulmak biraz zordur.
Transfer Yönetimi: İndirmekte olduğunuz dosyaları isterseniz durdurun duraklatın baştan başlatın veya hangi aşamada olduklarını sadece küçük bir transfer yönetimi penceresinden takip edin.
Sekme Sistemli Tarayıcı: İnternette kolay ve daha hızlı şekilde dolaşmanız için geliştirilmiş olan sekme sistemi ile hem daha az karışık bir şekilde internette dolaşmış olucaksınız hem de tek uygulama içerisinde bir den fazla sayfayı gösterme şansınız olacak.
Şifre Yönetimi: Şifre yöneticisi sayesinde hatırlamanıza gerek olmayan şifre ve kullanıcı isimlerinizi oldukça güvenilir bir sistem ile kendi hafızasında tutar ve her üye olduğunuz bir siteye girdiğiniz de direkt olarak sizi üyelik girişinden içeri sokar.
Arama Entegreli: Google, eBay, Amazon ve daha bir çok arama motoru entegre seçenekli sistemi sayesinde istediğiniz aramanın anahtar kelimelerini hatta harflerini yazın karşınıza sonuçları hemen çıksın.
Konuşma: Opera web tarayıcınız ile belli başlı komutları ingilizce olarak okuyarak kontrol edebilirsiniz. Sadece ingilizce dil seçeneği ile çalışan bu özellik Windows 2000 ve XP için geçerlidir. Daha detaylı bilgi için tıklayınız.
Çöp Dönüşümü: Eğer yanlışlıkla sekmenizi kapattıysanız Opera’nın içerisindeki çöp sepetinden bu sekmeyi geri çıkartabilirsiniz. Ayrıca engellediğiniz reklam veya resimleri de bu çöplükte bulabilirsiniz.
Opera Mail: POP/IMAP E-mail yazılımı sayesinde başka bir program kullanmanıza gerek kalmadan email hesaplarınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca RSS/Atom bazlı haberleri de takip edebilirsiniz.
Yakınlaştırmak – Zoom: Her hangi bir web sayfasının her hangi bir bölümüne %20 ila 00 arasında yakınlaşabilirsiniz.
Küçük Ekran Modu: Bir sayfası görüntülerken Shift+F11 tuşlarına basarak mobil telefonunuzdaki boyutu gibi küçültebilirsiniz. Veya istediğiniz her hangi bir boyutta da görüntüleyebilirsiniz.
Tam Ekran Modu: F11’e basarak Opera’nın projeksiyon modundaki gösterimine geçebilirsiniz. Tam ekran modu ile daha rahat sunumlar yapabilirsiniz.
Kiosk Modu: Opera Kiosk modu sayesinde halka açık bir mekanda açık bırakmak zorunda olduğunuz ancak görünmesini istemediğiniz sayfaları korumak amaçlı olarak gizleme imkanına sahipsiniz. Bu sayede kişisel bilgilerinizi içeren siteleri de halka açık yerlerde koruyabilirsiniz. Hem de kapatmadan!

Eğer üşenmeden burda yazan özellikleri tek tek okursanız gayet güzel anlarsınız Opera 12’nin gerçekten iyi özelliklerle donatıldığını. Benim bildiğim kadarıyla Opera sık sık her hafta güncellemesi yayınlanan bir tarayıcı değil diğerleri gibi. Bir geliyor tam geliyor yani. Firefox veya Chrome kullanırken olduğu gibi haftada bir, iki haftada bir bir şeyler kurmanıza gerek yok sürekli.

Yukarıda ki alıntıyı Tam İndir sitesinden yaptığımı belirterek indirme linkini de şöyle paylaşayım.

İndirme Linki : http://www.tamindir.com/opera/ adresinden hem daha detaylı bilgi alırsınız hem de güvenli indirme yaparsınız.

Opera 12 Ekran Görüntüleri

Normal bir görünüş.

 

Opera’nın kendi sayfalarının yanısıra Milliyet, Mynet, Hürriyet ve Yandex gibi siteler hızlı erişim menüsünde yükleme ile gelen siteler.

 

Ctrl+Tab kombinasyonu ile açılan geçiş menüsü.

Ben şimdi memnunum fakat aklıma gelen tek soru şu; ya Opera’da baştan iyi güzel başlayıp sonra bozarsa ? Umarım böyle bir şey yaşamam.

 

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

windows-8-1-pro

Windows 8.1 güncelleme çıktı

Microsoft belirli aralıklarla güncellemelerine devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde , Windows 8 . 1 işletim sistemi ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir