Minik Etiketlerle Kaybolmaya Son

08.02.2013 tarihinde Teknoloji kategorisine eklenmiş, 232 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Günlük hayatta hepimiz cüzdan, eldiven, anahtar, bere gibi şeyleri eve gelince bir köşeye atıp sonrasında nereye koyduğumuzu unutmuşuzdur. Artık bu gibi durumlar için bir hayli ilginç bir çözüm hayata geçmek üzere. Bu çözüm StickNFind adı verilen, bozuk para büyüklüğünde ve Bluetooth teknolojisiyle çalışan etiketleri temel alıyor. Bu etiketleri sürekli kaybolan veya etrafınızdan fazla uzaklaşmasını istemediğiniz şeylere yapıştırıyorsunuz, bulmak istediğinizde akıllı telefonunuz için özel olarak tasarlanmış uygulamadan yardım alıyorsunuz.

sticknfindBleutooth  uyumlu etiketlerle etkileşim kuran bu uygulama sinyal gücüne bağlı olarak aradığınız tahminen ne kadar uzağınızda olduğunu size cep telefonu ekranından gösteriyor. Siz de farklı yönlere yürüyerek sinyalin yaklaşıp yaklaşmadığına bakarak aradığınız şeyin hangi yönde olduğunu kestirmeye çalışıyorsunuz. Belli bir yerden sonra etiketler kendilerini ışık ve titreşimle belli ediyor.

Fikrin arkasındaki şirketin 70 bin dolarlık fonlama beklentisiyle indiegogo.com adlı sitede paylaştığı proje, çoktan 300 bin dolar eşiğini geçmiş durumda. 2012nin sonunda ilk 50 örneğin hazır olduğu ve akıllı telefon üzerinde çalışmaya son aşamaya geldiğinden bahsediliyordu. Umarız bu fikir kısa zamanda hayata geçirilir ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanır. Gerçekten çok büyük kolaylık. Tabii telefonunuz akıllıysa. Fikir ilginizi çektiyse detayları indiegog.com/sticknfind adresinde bulabilirsiniz.

 

Kaynak: Bilim ve Teknik dergisi, sayı 542.

Yazar Hakkında

Fatal error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /var/www/vhosts/yazangenc.com/httpdocs/wp-content/themes/blog/index.php on line 26