Home / Teknoloji / Minik Etiketlerle Kaybolmaya Son

Minik Etiketlerle Kaybolmaya Son

Günlük hayatta hepimiz cüzdan, eldiven, anahtar, bere gibi şeyleri eve gelince bir köşeye atıp sonrasında nereye koyduğumuzu unutmuşuzdur. Artık bu gibi durumlar için bir hayli ilginç bir çözüm hayata geçmek üzere. Bu çözüm StickNFind adı verilen, bozuk para büyüklüğünde ve Bluetooth teknolojisiyle çalışan etiketleri temel alıyor. Bu etiketleri sürekli kaybolan veya etrafınızdan fazla uzaklaşmasını istemediğiniz şeylere yapıştırıyorsunuz, bulmak istediğinizde akıllı telefonunuz için özel olarak tasarlanmış uygulamadan yardım alıyorsunuz.

sticknfindBleutooth  uyumlu etiketlerle etkileşim kuran bu uygulama sinyal gücüne bağlı olarak aradığınız tahminen ne kadar uzağınızda olduğunu size cep telefonu ekranından gösteriyor. Siz de farklı yönlere yürüyerek sinyalin yaklaşıp yaklaşmadığına bakarak aradığınız şeyin hangi yönde olduğunu kestirmeye çalışıyorsunuz. Belli bir yerden sonra etiketler kendilerini ışık ve titreşimle belli ediyor.

Fikrin arkasındaki şirketin 70 bin dolarlık fonlama beklentisiyle indiegogo.com adlı sitede paylaştığı proje, çoktan 300 bin dolar eşiğini geçmiş durumda. 2012nin sonunda ilk 50 örneğin hazır olduğu ve akıllı telefon üzerinde çalışmaya son aşamaya geldiğinden bahsediliyordu. Umarız bu fikir kısa zamanda hayata geçirilir ve Türkiye’de de kullanılmaya başlanır. Gerçekten çok büyük kolaylık. Tabii telefonunuz akıllıysa. Fikir ilginizi çektiyse detayları indiegog.com/sticknfind adresinde bulabilirsiniz.

 

Kaynak: Bilim ve Teknik dergisi, sayı 542.

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

Samsung Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8

  Samsung günümüzün en büyük teknoloji ürünleri üreten markalarından bir tanesidir. Geçmişten bugüne civarı pekçok ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir