Home / Kişisel Yazılar / M.Kemal Atatürk’ü Saygıyla Anıyoruz.

M.Kemal Atatürk’ü Saygıyla Anıyoruz.

”On Kasım geldiğinde, yerler gökler üşüyor,

Öyle soğuk ki, zinde yeşil yaprak düşüyor…”

 

Bugün 10 Kasım… Hüznün mevsimi sonbahar sanki daha bir üzgün, hazanın rengi sarı sanki daha bir solgun. Çünkü bugün 1881 yılında Selanik’te doğan güneşin Dolmabahçe’de battığı gün.

Onun zekasını anlatmaya sözcükler yetmez, onun dehasını anlatmaya zekalar kifayet etmez. O Atatürk, O Türk’ün son kurtarıcısı, O tüm dünyanın gıpta edip saygıyla selamladığı son kumandan.

Sadece bir savaşçı değil, yol açan, yol gösteren, yurt kurtaran, yurt kurduran bir lider. İlerici devlet adamı kimliğiyle memleketinin ve insanının ihtiyaçlarını mükemmelen analiz edip, bir çerçevede gerçekleştirdiği inkılaplarıyla ulusunu medeniyet dağının zirvelerine taşımaya baş koymuş bir öncü!

Güçlü devletler, uzun zaman hayatta kalmayı kendileri için belirledikleri uzun soluklu politikalarla mümkün kılabilirler. Yerinde bir tabirle, günlük değil asırlık düşünürler. İşte Ulu önder Mustafa Kemal de milleti için daha askeri lise öğrencisi iken bile bunu tahayyül etmiş ve bu tutum adeta onun tüm yaşam felsefesi olmuştu.

19 Mayıs 1919’da Samsun’a, oradan da Anadolu’ya uzanan yolculukta tek güvencesi Türk Milleti ve esarete duyduğu amansız nefretti. Kurtuluş Savaşı ve saltanatın kaldırılmasının ardından, harp yorgunu bu millete her şeyin en mükemmelini sunmak saiki ile Cumhuriyet’i ilan etmiş ve bizlere kendi kendimizi yönetme, kendi kendimizin efendisi olma şansını vermiştir.

”Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” diyerek eğitime ve bilgiye olan inancını dile getiren yüce önder, ”Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yüceltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz.” diyerek de biz Türk gençlerine duyduğu katıksız güveni ortaya koymaktadır.

Manevi varlığın, bugün Anıttepe semalarını şereflendiriyor Atam… Seni ve silah arkadaşlarını saygı ile selamlıyor, hasret ile anıyorum.

Diyorsun ki, ”Benim naçiz vücudum, elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır!”

Ben de diyorum ki Atam, sen benim yüreğimde ilelebet payidar kalacaksın!

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

watshapp-ve-we-chat

WeChat ve Whatsapp Nedir?

HABERLEŞMENİN EN EĞLENCELİ EN HIZLI VE EN ETKİLİ YOLLARI: HEM DE BEDAVA! Çağımızı birkaç kelime ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir