Laptop Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken KurallarBilgisayar çağı dediğimiz bir çağda yaşıyoruz. İlk dönem bilgisayarların bir odayı kaplayacak kadar büyük olduğu yıllar çokta geride kaldı diyemeyiz. Çünkü bilgisayarın ilk yapıldığı tarih ile şu an ki tarih arasında çok büyük bir mesafe olmamasına rağmen oradan bu zamana gelene kadar biriktirilen bilgi konusunda şüphesiz eşsiz bir mesafe var diyebiliriz. Bilgisayar bir odaya sığarken onu alıp evimizde masanın üstüne koyar olduk. O da yetmedi daha da küçük olsun istediğimiz yere taşıyalım dedik. Onu da yaptık ve laptop yani dizüstü adını verdiğimiz bilgisayarları ürettik. Artık bilgisayar günlük hayatımızın bir parçası oldu. Devlet kurumlarından tutun da alış veriş yaparken, araştırma yaparken vs yani anlayacağınız her anlamda hayatımıza yön verip şekillendirmeye başladı. Hatta bir yandan da kolaylaştırdı. Artık her evde bilgisayar oldu. Tabii bu bilgisayarların fiyatları öyle ucuzladı da diyemeyiz. Bilgisayar hayatımıza girdi fakat performans ve estetik ön plana çıkar oldu ve bu sebeple bilgisayar fiyatları da oldukça artar oldu. Bizlerde bunu düşünerek sizlerin iyi bir seçim yapmanızda sizlere yardımcı olmak istedik.

yazangenc-laptop-2

Kullanım alanına göre oyun oynamak isteyebilirsiniz. Ya da bir programla işlerinizi mi yapıyorsunuz? Bunları ön planda tutarak laptop almanız sizler için daha iyi olacaktır. Öncelikle laptopunuzu yanınızda taşımak istiyorsanız 15.4 inç ten büyük ekrana sahip laptopları listenizden çıkarmalısınız. Bu sizin laptopu rahat taşımanıza olanak sağlamaz ve sizlerde rahat bir şekilde istediğiniz gibi kullanamazsınız. Diğer bir husus şarj süresiyle ilgili. Laptop alacak birisi muhakkak ki yanında taşıyıp aniden açma isteğine sahip olabilir. Seyahatte, cafe de laptop kullanmak isteyebilir. Bundan dolayı şarj süresinin ne kadar gittiğine dikkat edin. Oyun hastasıysanız ve sürekli oyunları takip ediyorsanız iyi bir ekran kartına sahip laptop almanız sizler için daha iyi olacaktır. Çünkü yeni çıkan oyunların görselliği arttıkça ekran kartına olan gereksinimde artacak ve buda haliyle bilgisayarda donma, ısınma gibi nedenlere yol açabilmektedir. Bu açıdan ekran kartınızın ileriyi de düşünerek en az 2 GB olmasına dikkat edin. Fan olayı da önemli tabii. Bilgisayar çalışırken soğutma sistemi ne kadar randıman veriyor bunları dikkatlice araştırmanız gerekiyor. Çünkü oyun veya program çalıştırdığınız da Laptopun soğutma sisteminin iyi çalışması gerekmektedir. Ram olarak ta ilk etapta 4 GB olması iyi olacaktır. Sonradan istenildiği taktirde donanım yükseltmesine izin veriyorsa yükseltilebilir. Ayrıca ekranın kalitesi de artık önemli olmaktadır. Ben şahsen sizlere HD ekranlı laptop almanızı öneririm ki bu sizlerin oyun, film gibi yapacağınız eğlence aktivitelerinizde çok iyi görüntü sağlar. Yine müzik ve film izleyip yüksek ses istiyorsanız iyi ses donanımı barındıran laptopların çıktığını ve bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. İşlemci olarakta sizler için iki seçenek olacaktır. Birincisi İntel işlemci, ikincisi de AMD işlemciye sahip bir laptop almak. Ama ben sizlere İntel işlemcili bir laptop almanızı tavsiye ederim.

yazangenc-laptop-1

İşletim sistemi olarakta orijinal işletim sistemini almanızı tavsiye ederim. Şuan yeni Windows 8 çıktı ve ilerleyen zamanlarda da daha çok kullanılacak olan işletim sistemi olacaktır.
Kısaca özetlemek gerekirse laptop alırken dikkat edilmesi gereken donanımsal özellikler genel olarak şunlar olabilir:

1.    İleriyi de düşünerek en az 2 GB ekran kartı
2.    En az 4 GB ram
3.    İntel veya Amd işlemci (ben sizlere intel işlemci tavsiye ederim)
4.    Görüntü kalitesi iyi olan ( HD ekran)
5.    Soğutma sisteminin iyi olması
6.    Şarj süresinin yüksek olması

Yazar
Yazar
Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

Önceki Yazı:Retweet ve Takipçi Hilesi | Ücretsiz Siteler

Sonraki Yazı:US Casino Online

Benzer Yazılar
Yorumlar
4 Yorum
 1. Yazar
  Hakan peker

  saolun gercekten yararlı bir konu olmus elinize sağlık
  intel konusunu bilmiodum

 2. Yazar
  Bekir Başar

  laptop alırken ben işlemcisine bakarım. İşlemcisi iyiyse alırım. AMD veya İNtel farketmez ikiside başarılı firmalar ama performans istiyorsan intel’in i serisini alacaksın ekran kartı nvidea olacak ekranı büyük olacak markada moonster olacak o kadar 🙂

 3. Yazar
  Olcay HIZAL

  Bence direk ekran kartı onboard mı değil mi diye bakın sonra pişman olmayın

 4. Yazar
  indir

  laptop alırken o kadar çok püf nokta varki iyi araştırmak gerek.

Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna