KYK Yurt ve Burs Başvuruları Nasıl Yapılır ? 

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği KYK yurt ve burs başvuruları başladı. Bu başvurular öğrencileri olduğu kadar ailelerini de oldukça telaşlandırmış durumda. Özellikle yurt başvurularını büyük bir titizlikle gerçekleştiren öğrenciler , başvuru formundaki karışıklıklar nedeniyle büyük sıkıntılar çekmekte. Ara sınıfların ve yeni kayıt yapacak olan öğrencilerin başvurularının aynı tarihe getirilmesi ve aynı form üzerinden başvuru yapılması , öğrencilerin kafasının karışmasına neden olmuş durumda.

İnternet üzerinde yaptığımız gözlemlerde bir çok öğrencinin nasıl başvuru yapacağına dair bir bilgi sahibi olmadığını gördük. Bunun üzerine yanlış başvuruları ve kafa karışıklıklarını önlemek amacıyla bu makaleyi yazmaya karar verdik.

Başvuru için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekiyor

1) Öncelikle KYK sitesine girmeniz gerekmekte. Google’a KYK yazarak veya sizlerle paylaştığımız linke tıklayarak Kredi ve Yurtlar Kurumunun sitesine girebilirsiniz.   http://www.kyk.gov.tr

2) Siteye girdiğimiz de karşımıza iki seçenek çıkmakta.

YURT BAŞVURULARI

  • 2013–2014 ÖĞRETİM YILINDA YURT İÇİNDEYÜKSEK ÖĞRENİM PROGRAMINA GİRMEYE HAK KAZANAN ÖSYM VEYA ARA SINIF ÖĞRENCİLERİNİN YURT MÜRACAATI İÇİN TIKLAYINIZ
  • 2013–2014 ÖĞRETİM YILINDA KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİNDE YÜKSEK ÖĞRENİM PROGRAMINA GİRMEYE HAK KAZANAN ÖSYM VEYA ARA SINIF ÖĞRENCİLERİNİN YURT MÜRACAATI İÇİN TIKLAYINIZ

KREDİ/BURS BAŞVURULARI

  • 2013–2014 ÖĞRETİM YILINDA YURT İÇİNDE YÜKSEK ÖĞRENİM PROGRAMINA GİRMEYE HAK KAZANAN ÖSYM VEYA ARA SINIF ÖĞRENCİLERİNİN KREDİ/BURS MÜRACAATI İÇİN TIKLAYINIZ
  • 2013–2014 ÖĞRETİM YILINDA YURTDIŞINDA YÜKSEK ÖĞRENİM PROGRAMINA GİRMEYE HAK KAZANAN ÖSYM VEYA ARA SINIF ÖĞRENCİLERİNİN KREDİ/BURS MÜRACAATI İÇİN TIKLAYINIZ

Yurt ve Kredi/Burs başvuruları olmak üzere iki ayrı bölüm ve onlara bağlı 2 ayrı seçenek çıkmakta.

Yurt başvuruları;  yurt içini kazanan ve okuyan öğrenciler için vede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetini kazanan ve okuyan öğrenciler için iki farklı şekilde sunulmakta.  Öğrenciler uygun olanı seçerek başvuru formuna ulaşabilirler.

Kredi ve Burs başvuruları; yurt içini kazanan ve okuyan veya yurt dışını kazanan ve okuyan öğrenciler için iki farklı şekilde sunulmakta. Öğrenciler uygun olanı seçerek başvuru formuna ulaşabilir.

Kredi ve Burs hakkında bilgi vermek gerekirse

Kredi : Geri ödemeli olacak şekilde alınan borç paraya denilmektedir. Yani öğrenciler bu krediyi aldığı taktirde KYK tarafından belirlenen miktarda ücret alıp , bu ücretleri zamanı geldiğinde tekrar ödeyeceklerdir.

Burs: Geri ödeme olmaksızın alınan ücretlere denilmektedir.

 

3) Uygun olan seçeneği seçip , tıkladıktan sonra karşınıza bir bilgilendirme sayfası gelecektir.

Bu sayfada Yurt  başvuruları yapanlar  için “MÜRACAATTA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR , YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER , YURTTA ÖNCELİKLER , DİKEY ve YATAY GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE , MASTER VE DOKTORA ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE , YURTLARDA KAYIT İÇİN İSTENİLEN BELGELER” başlıkları altında detaylı bilgilere yer verilmiş durumda.

Kredi/ Burs Başvuruları yapanlar için de “BURS NEDİR? , BURS VERİLMEYECEK ÖĞRENCİLER , ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR? , ÖĞRENİM KREDİSİ VERİLMEYECEK ÖĞRENCİLER , ÖNCELİKLİ ÖĞRENCİLER , BURS VE ÖĞRENİM KREDİSİ İÇİN İSTENEN BELGELER, DİKEY GEÇİŞ YAPAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE , BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR”  şeklinde bilgilere yer verilmiş durumda.

Bu bilgileri okuduktan sonra aşağı kısımda “Yukarıda belirtilen uyarıları okudum. Hakkımda aykırı bir durum tespit edilmesi halinde müracaatımın iptal edileceğini kabul ediyorum.” şeklinde bulunan uyarının altında ki kutucuğu işaretleyip , en at kısımda bulunan “Başvuru ve Güncelleme” linkine tıklamanız gerekmekte.

 

4) Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Bu ekranda “TC Kimlik Numarası, Baba Adı , Resimdeki güvenlik kodunu giriniz” kısımlarını doldurduktan sonra “Ara” butonuna basınız.

 

 

5) Karşımıza gelen formun ilk bölümü doldurulmuş vaziyette olacaktır. Bu bölümü kontrol ettikten sonra aşağıdaki bölümleri sırasıyla doldurmaya başlayınız. En çok karıştırılan alanların açıklamasını aşağıda bulabilirsiniz.

Başvuru Alanı
1-ÖSYM = Yeni yerleşen öğrenciler
2-Ara Sınıf =Geçen sene yerleşen öğrenciler
3-Doktora
4-Ek Kontenjan =Ek tercihlerde yerleşen öğrenciler

Sınıfınız
Bu sene yerleşenler ; Eğer hazırlık okuyacaksanız “Hazırlığı” , hazırlık okumayacaksanız “1” seçeceksiniz. Ancak bazı üniversitelerde hazırlık zorunlu olabilmekte , bazı üniversitelerde de hazırlık olmamakta. Bu yüzden net bilgi alabilmek için Üniversitenin öğrenci işlerini arayıp bilgi istemeniz gerekmekte.

 

Diğer bölümler de adres bilgileri , sınav puanı , maaş bilgileri vs istenmekte bunlarda kullanıcı tarafından doldurulacak bilgilerdir.

Ayrıca Yurt Başvuruları 12 Ağustos 2013 Tarihinde Sona Erecektir.  Burs/Öğrenim Kredisi Başvuruları 29 Eylül 2013 Tarihinde Sona Erecektir.

 

Önceki Yazı:Whatsapp Ücretli mi oldu

Sonraki Yazı:Giyilebilir Teknoloji

Benzer Yazılar
Yorumlar
1 Yorum
  1. Yazar
    leylan ince

    kıbrıs ta okuyan öğrenciler burs başvuruları ne zaman başlıyacak

Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna