Home / Diğer Kategoriler / KENDİNİZİ KEŞFEDİN

KENDİNİZİ KEŞFEDİN

kitap okuma

 

Ufkumuzu geliştirmenin, yeni yerleri tanımanın, bilinmeyeni anlamanın belki de hayatı çözmenin en ulaşılabilir, en ucuz yoludur kitap okumak. Sıradanlıktan kurtulabilir, kendimizi keşfedebilir, hatta güçlenebiliriz eğer doğru kitabı bulmuşsak.
Yeryüzünde ne kadar duygu varsa yaşamaya dair. Hepsinden biraz da olsa bahsetmiştir şair. Aşkı anlatmıştır kimi yazar, kimisi de açlığı. Bazılarına göre vakit kaybı olsa da kitap, bazıları yeni bilgiye hep hazır, hep açlardır. Bu sonu olmayan evrende ne kadar çok konu vardır kim bilir, eğer çok okursak ufkumuz açılır. Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez en güzel örneği yine bir kitapsever den alıntı yaparak aktarmak isterim size Bacon: ‘ Bilgi güçtür’ demiştir. Bilgiye sahip olmak, en korkulu düşmanları bile alt eder.
Okumak, uzun vadede yapılabilinecek, bir yaşam tarzı haline gelmesi gereken bir unsurdur. Okuyarak bakış açımızı genişletebiliriz. Karşılaştığımız olayları anlaya bilmek, çözüme ulaştırabilmek yine bu sayede kazanabileceğimiz bir meziyettir. Kitap okumayı ahlak edinmiş insanlar, empati ve gözlem yeteneklerini de geliştirirler. Etkili konuşmayı, genel kültürü artırır ki günümüz de en çok aranan unsurlardan biri de budur. İnsan beyni boş bir bardak gibidir. Onu saf bilgiyle doldurarak kendimizi donanım sahibi birer birey haline getirmekte yine bizim elimizdedir.
Meslek seçimlerimiz de ve mesleki hayatımızın devamın da okuyarak edindiğimiz bilgiler bizlere ışık tutacak, doğru kararlar almamıza yardımcı olacaktır. Hayat da bu demek değil midir zaten kararlar almak ve neticesin de sahip olduklarımızla yaşamak. Erdem sahibi olmamıza yararı olan bu emek öğelerini asla hiçe saymayın. Okumak her an beyin jimnastiği yapmanıza yardımcı olur ve fikir hantallığından kurtarır. Okumak her zaman kaliteli iletişimi ve yaşamı beraberinde getirir eğer kitap yazmayı düşünürseniz kitap basımı sitesine de bakmanızda fayda var.
Ne yazık ki bu kadar kolay ulaşabiliyorken güzele, doğruya biz insanlar kendimizi televizyonun karşında esir etmişiz. Pasifize olmuş, körelmiş konuşmayı bile unutur hale gelmişiz. Oysaki açsak bir kitabın kapağını içinde yazan dünyayı keşfetsek hem gelişir hem de hoş vakit geçirmiş oluruz. Bilgi sonu olmayan bir şeydir. Her okuduğunuz yazar, size mutlaka bir artı sağlayacaktır. Kimi zaman yazarla aynı görüşte olmaya bilir, konuşur hatta kavga bile edebilirsiniz kendi içiniz de. Ama yine de bir şeyler öğrenirsiniz. Belki kendi düşüncelerinizi tanırsınız belki de doğru olanı ararsınız…

Paylaş / Yer imi

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

fizik

Fizik bilimi günümüze ayak uydurabilecek mi

Sonraki yıllarda bir dizi fizikçi ve kimyacı atomların yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir