Home / Sinema/TV / ‘KELEBEĞİN RÜYASI’ HAKKINDA

‘KELEBEĞİN RÜYASI’ HAKKINDA

yazangenc-Kelebeğin_Rüyası

Yılmaz Erdoğan‘ın yazıp yönettiği ‘Kelebeğin Rüyası’ filminde, ‘Aşk’ın ve ‘Şiir’in hayatımızdaki rolü işlenmiş. Tarih olarak ise, İkinci Dünya Savaşı zamanları…

İkinci Dünya Savaşı’nda ülkenin ekonomik açıdan çektiği zorluklar sonucu Zonguldak Havzası’nda yaşayanların, 1940 Milli Koruma Kanunları’na dayanarak maden ocağında çalışması konu alınıyor. Oyunculuğunu; Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Farah Zeynep Abdullah ve Belçim Bilgin Erdoğan gibi ünlü isimler yapıyor.

Filmin nereden esinlendiği konusuna gelirsek, yaşanmış bir hikayeden alındığını söyleyebiliriz. İkinci Dünya Savaşı döneminde Zonguldak’ta yaşayan ve genç yaşta veremden ölen şairler; Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu‘nun yaşam öyküsünü anlatıyor.

Film Zonguldak’ta, 1941 yılında başlar. Zonguldak’ta yaşayan, iki genç şair Rüştü Onur (Mert Fırat) ve Muzaffer Tayyip Uslu (Kıvanç Tatlıtuğ), yeni yeni modernleşen bu madenci kentinde memuriyet hayatlarını sürdürürken, bir yandan da sanatla, edebiyatla ve en çok da şiirle iç içe yaşamaktadırlar. Ayakları üzerine yeni kalkan genç Cumhuriyet, bir yandan modernleşme çabasındayken, aynı yıllarda Avrupa’da da İkinci Dünya Savaşı yaşanmaktadır. Şairliğe ve sanatta bakışın daha oluşmadığı toplumda şiir ile uğraşan bu iki veremli genç toplum her kesimine şiiri sevdirmeye çalışmaktadırlar. Belediye Başkanı’nın kızı Suzan Özsöy (Belçim Bilgin)’un Zonguldak’a geri gelmesiyle Rüştü ve Muzaffer’in şiire olan inancı daha da artar. Muzaffer, Suzan’a aşık olur. Henüz lise öğrencisi olan Suzan, ailesinin istememesine rağmen iki gençle yakın arkadaş olur. Fakat 1940’lı yılların vebası olan verem, iki genç insanın da sağlığını git gide tehdit etmektedir. Rüştü ve Muzaffer’in kendi geleceklerini kurabilme çabası içerisine girerler.

IMDB Puanı:8.2/10
Yapım:2013 – Türkiye
Tür:Biyografi, Dram
Süre:138 dakika
Yönetmen:Yılmaz Erdoğan
Oyuncular:Kıvanç Tatlıtuğ, Yılmaz Erdoğan, Belçim Erdoğan, Mert Fırat, Farah Zeynep Abdullah
Senaryo:Yılmaz Erdoğan, Rahman Altın,
Yapımcı:Necati Akpınar, BKM

KELEBEĞİN RÜYASI FİLM FRAGMANI

KELEBEĞİN RÜYASI FİLMİNDEN KARELER

yazangenc_kelebegin_ruyasi_2

yazangenc-kelebegin-ruyasi_3

yazangenc-kelebegin-ruyasi-4

yazangenc-kelebegin-ruyasi-5

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

ben onu cok sevdim

Ben Onu Çok Sevdim Dizisi

ATV bu sezona izleyicilerine bomba gibi bir dizi sunacak. Ben Onu Çok Sevdim yakında başlıyor!  ...

2 yorumlar

  1. kesinlikle herkesin izlemesi gereken bir film. çok ders çıkarabilirsiniz izlerken. tavsiye ediyorum şiddetle…

  2. ilk gününde gittim izlemeye süperdi film kesinlikle herkes izlesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir