Kabızlık ve TedavisiBasur , makat çatlağı , fistül gibi bir çok hastalığa neden olan kabızlık , kişilerin sağlığını ve sosyal hayatını olumsuz etkilemektedir.  Kişilerin tuvalette daha fazla zaman geçirmesine , ağrılar çekmesine neden olan kabızlığın belirtileri şunlardır ; Tuvalete az normalde daha az gitme , dışkılama esnasında zorlanma ve ıkınma , karında şişkinlik ve ağrı , ufak parçalar halinde dışkılama , kalın ve sert dışkılama , yeterince dışkı atamama.

Milliyet yazarları tarafından hazırlanan ve tavsiye edilen besinleri kullanarak rahatlamanız mümkün.

“1 kuru incir, 2 kuru kayısı, 2 kuru eriği ufak ufak doğrayıp, 1.5 çay bardağı suda haşlayın. Daha sonra içine 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı keten tohumu ekleyerek robottan geçirin. Marmelat for-munda olan bu karışımdan her sabah aç karnına 1 tatlı kaşığı dolusu 2 bardak ılık suyla tüketin.”

Kronik kabızlık yaşamayan kişiler yukarıdaki öneriyi dikkate alarak rahatlayabilirler. Ancak kronik kabızlık yaşayan kişiler mutlaka doktora gitmelidir.

Vücuttaki  su oranı %10’un altına düştüğü taktirde kişilerde kabızlık görülmektedir.  Bu yüzden kabız olan kişiler bolca su ve posa bakımından zengin besinler tüketmelidir. Muz,kola gibi besinler kabızlığa neden olduğu için tüketilmemelidir. Yemekler de de sulu besinler (Çorbalar) tercih edilmelidir.

 

 

Önceki Yazı:İshalin Tedavisi

Sonraki Yazı:Ümraniye Baymak Servisi

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna