Home / Sağlık / İshalin Tedavisi

İshalin Tedavisi

İshal

İshale neden olan mikroorganizmaların genellikle virüsler olduğu bilinmekte. Bu yüzden ishal tedavisinde antibiyotikler kullanılmamalıdır . Federal Alman Eczacılar Odası tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verilmekte

“Akut ishal durumunda antibiyotiklerin normalde bir faydası yoktur. Yalnızca daha çok bakterilerden kaynaklanan iltihabi durumlarda istisna söz konusu” 

Yapılan açıklanmadan da anlaşılacağı üzere bu hastalığın çoğunlukla virüslerden dolayı ortaya çıktığı ve bu yüzden eğer rahatsızlık bakteri kaynaklı değilse antibiyotik kullanılmaması gerekildiği belirtilmekte.

Halk tarafından genellikle ishal olan kişilere Kola içmeleri tavsiye edilmekte. Doç. Dr. Epple ise bu tavsiyenin zararlı olup , hastalığı daha kötü hale getirebileceğini söylemekte. Kola yerine muz yenmesini tavsiye eden Doç. Dr. Epple , kolanın içerisinde bulunan yüksek şeker miktarının ishali daha da kötüleştirebileceğini belirtiyor.

İshal hastaları tedavi için aşağıda yöntemleri kullanabilir

– 2 Adet büyük muz yenilerek ishal kesilmeye çalışılabilir.

-Alman uzmanlar kaybedilen elektroliti ve suyu geri almak için  “Bir litre kaynatılmış suya çay kaşığının dörtte biri oranında tuz ve yine dörtte bir oranında kabartma tozu katılmasını ve ardından iki yemek kaşığı şeker ya da bal ve yarım bardak portakal suyu eklenmesini”  tavsiye ediyor.

 

 

 

Paylaş / Yer imi

Hakkında: serdar

İlginizi Çekebilir

Türkiye için GDOlu ürün çözümleri

  GDOlu ürünler sadece mısır vs gibi basit ürünler gözükse de bu ürünler, bu ürünlerden ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir