Home / Android / iOS mu , Android mi ?

iOS mu , Android mi ?

Mobil dünyanın vazgeçilmezlerinden olan iOS‘u ve android‘i bu makalemizde ele alacağız.  Şüphesiz ikisi de çok iyi işler çıkaran işletim sistemleri ancak makalemizde bu işletim sistemlerini çeşitli yönlerinden ele alarak kıyaslama yapacağız.

APPLE tarafından üretilen iOS ve Google tarafından üretilen Android işletim sistemi , günümüzün en popüler mobil işletim sistemlerinin başında gelmektedir.  Kıyasıya rekabet halinde olan işletim sistemleri , her geçen gün yeni bir yenilik ve gelişmeyle karşımıza çıkmaktadır. Bu gelişme ve yeniliklerde şüphesiz rekabetin bir sonucu olsa gerek.

iOS ve Android‘in ortak özelliklerinden bahsedecek olursak , her iki işletim sistemininde linüx tabanlı olduğunu söyleyebiliriz.  Aynı şekilde hem telefonda hemde tabletlerde işletim sistemi olarak kullanılması yine ortak özelliklerinden biridir.

Kodlama olarak inceleyecek olursak; Android açık bir sistematikle , İOS ise kapalı bir  sistematikle çalışmaktadır.  Tabi buda iki işletim sistemi arasında ciddi farklılıkların doğmasına neden olmakta . iOS’un kapalı sistematikle çalışması işletim sistemini ve telefonu çok daha güvenli kılmaktadır. Dış saldırılarda ve uzaktan müdahalelerde bulunmak oldukça güçtür yani bu kodlama türü telefonu daha güvenilir hale getirmektedir. Android’in açık sistematikte olması telefonun ve telefondaki verilerin daha çok risk altında olmasına neden olmaktadır ancak bu sıkıntılar geliştirilen anti-virüs uygulamalarıyla büyük ölçüde kapatılmaya çalışılmakta.  Bu açıdan kıyasladığımız da güvenlik açısından iOS’un bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz.

Kodlama türlerinin farklı olması sadece güvenliği değil , işletim sistemlerinin işlevlerini,gelişimini ve kullanımını önemli ölçüde etkilemektedir. Tekrar iOS’u ele alacak olursak , kapalı bir sistematikte çalıştığı için değişikliklerin yapılması ve kişiselleştirilmesi oldukça güçtür. Örneğin cihaza müzik,video,resim ancak özel yazılımlar (iTunes) aracılığıyla aktarıla bilmekte . Yani basit işlemleri yapmak için dahi ek yazılımlara , uygulamalara ihtiyaç duyulmakta. Oysa android işletim sistemi açık sistematiğe sahip olduğu için hiç bir ek yazılım ve araç gerektirmeden bir çok değişikliğe imkan sağlamaktadır. Oldukça esnek bir yapıya sahip olan android bir çok telefona sorunsuz bir şekilde uyum sağlamaktadır. Ayrıca android kullanıcıları işletim sistemini kendi ihtiyaçlarına göre düzenleyip , kendi uygulamalarını geliştirebilmektedir.  Bu açıdan yaklaştığımızda görüldüğü gibi android biraz daha ön plana çıkmaktadır.

iOS ve Android’i uygulama sayısı ve çeşitliliğine göre incelediğimizde  , her iki işletim sistemininde geniş bir uygulama arşivine sahip olduğunu görmekteyiz.  ( iOS uygulamalarının bulunduğu mağazaya App Store adı verilmekte , Android uygulamalarının bulunduğu mağazaya ise Google Play veya Android Market adı verilmekte. )

Kullanım Kolaylığına Göre İncelediğimizde
Android : Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi resim , video , müzik gibi verileri çok rahat bir şekilde telefona aktara bilmekteyiz. Bunun için herhangi bir yazılıma veya uygulamaya ihtiyaç duyulmamaktadır.  Ayrıca uygulama yükleme işlemleri de son derece basit bir şekilde gerçekleşmektedir.

iOS: Resim , video , müzik gibi verileri aktarmak android işletim sistemine göre daha zordur. Telefona veri aktarabilmek için bir takım yazılımları bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmekte. iTunes bu yazılımlardan biri. Ancak menü ve ayar bölümleri gayet basit bir kullanıma sahiptir.

Kodlama yapılarından bahsederken telefonların kullanımlarına ve işlevlerine kısaca değinmiştik. Biraz daha detaya inmekte fayda var.  Android açık sistematiğe sahip olduğu için sınırları olmayan bir işletim sistemidir. Telefonun her parçasına,donanımına,yazılımına hükmede bilirsiniz.  Ekran ışığından , çalışan uygulamalara , işlemci hızından , açılış ekranına kadar her alanda değişiklikler yapabilirsiniz. Dilerseniz kendi uygulamanızı geliştirip , telefonu dilediğinizce kullanabilirsiniz. iOS ise kapalı sistematiğe sahip olduğu için , telefonu belirli sınırlar dahilinde kullanmanıza izin vermektedir. Yani anlayacağınız kısıtlı bir erişim imkanı sağlamakta. Bu her ne kadar telefonu daha güvenli hale getirse de , bir o kadarda kullanıcıları sınırlamakta ve özgürlüğü kısıtlamaktadır.

İşletim Sisteminin Yaygınlığı
Android: Esnek bir yapıya sahip olduğu için bir çok telefona kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Düşük sistem özellikleri sayesinde , orta düzeyde ki telefonlar da dahi sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Bu yüzden bir çok telefon firması tarafından tercih edilmektedir. Ve buna bağlı olarak da geniş bir kullanıcı sayısına sahiptir.

iOS: Sadece APPLE tarafından üretilen cihazlarda kullanılmaktadır. iPhone 2G, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPad, iPad 2 ve iPod Touch gibi ürünlerde kullanılan işletim sistemi , android işletim sistemine göre daha az cihazda kullanılmaktadır.  Ancak kullanıcı sayısı buna rağmen oldukça fazladır.

Paylaş / Yer imi

Hakkında: serdar

İlginizi Çekebilir

android221300288621

Akıllı telefon kullanan insan sayısı

Akıllı telefon pazarı çabucak gelişimini sürdürüyor . IDC’nin 2013 3 . çeyrek raporuna karşı 2012 ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir