Güneş Enerjisi Kullanımı Yaygınlaşmalı 

Dünyada enerji isteği süratle artarken, limitsiz enerji kaynağı güneş de tertemiz alternatifler aralarında uyarı çekiyor. Üstelik güneş enerjisiyle hanede minik çaplı bir ‘elektrik santralı’ kurup üretim inşa etmek da olası.

Yaklaşık 40 yıldır enerji kapsamında çalışma gösteren Tunçmatik, Powergie markasıyla güneş enerjisi sektörüne liderlik etmeyi amaçlıyor. Tunçmatik Idare Kurulu Başkanı Mehmet Özer, güneş enerjisinde yeryüzünde en yaygın kullanım durumda olan ‘şebekeye ilişkili sistemler’le ev ve işyerlerinin çatılarına güneş panelleri kurularak, cereyan üretilebileceğini ifade etti. Bu sistemin maliyetinin üretilecek elektriğin miktarına yönelik değiştiğini belirten Özer, “4 şahsiyet bir ailenin gündelik ihtiyacını karşılayacak bir sistem haneye aşağı yukarı 10 bin dolara kuruluyor. Sistemlerin geçerliliği 25 seneden 50 seneye civarı çıkıyor. 8.5 kilovatsaatlik bir sistemin fiyatı ise 20 bin doları buluyor” diye sohbet etti.

Çatıya güneş paneli kurun
Böylelikle fertlerin evlerde kullandıkları elektriği kendilerinin üretebileceğini aktaran Mehmet Özer, evin gündelik gereksinimi dışındaki elektriğin de geriye pompalanarak devlete satılabileceğini belirtti. Güneş enerjisinin evlerde yüzde 98 oranında bu sistemle kullanıldığını belirten Özer, sistemin işleyişini de şu şekilde anlattı: “Evlerin çatısına güneş oturumu kuruluyor. Panel kurulan hatlarla hanedeki cereyan sayacına bağlanıyor. Buradan da ev arasında kullanılmaya başlanıyor. Eğer fazla gelirse benzer hat üzerinden devlete satılabiliyor. Yoksun gelirse de, olan bölüm şebekeden iştirak eden elektrikle telafi edilebiliyor.”

Güneş enerjisinin en temiz ve zeki enerji türü meydana geldiğini belirten Özer, enerji kaynaklarının çok kısıtlı meydana geldiğini dile getirerek, güneşin en çabuk enerji yatırımı olduğunun vurguladı. Ülkemiz’de enerjinin yüzde 50’sinin doğalgazdan üretildiğini ve bu konuyla alakalı da İran ve Rusya’ya bağlı olduğumuzu dile getiren Özer, şunları söyledi: “Doğalgazı kapatsalar, Ülkemiz’nin enerjisi çöker, felç olabilir. an itibariyle toplamında enerji kapasitesinin yüzde 99.5’i kullanılıyor. Başka Bir Deyişle enerjide bıçak sırtındayız. Yatırımlar var ama tümü uzunca dönemli, altı ay daha sonra tüm kaynaklarımız tükense açıkta kalırız, yapabilecek bir şeyimiz yok. Ama güneş enerjisi limitsiz ve çabuk, çabuk çözüm. Enerji imalatının üçte biri de barajlardan geliyor ama su kaynaklarımız da süratle azalıyor. Su yoksa cereyan de yok.”

Almanya başı çekiyor
Dünyada güneş enerjisinin en çok kullanıldığı ülkenin Almanya meydana geldiğini kaydeden Özer, “Ne var ki Almanya enerjinin en çok meydana geldiği ülke değil. Aksine Ülkemiz’de güneş enerjisi Almanya’nın yaklaşık olarak 2 sert. Ama orada hükümet bu işi çok destekliyor, bu sebeple sistem bu civarı yaygın” diye sohbet etti. Almanya’da 2007 senesinde 130 bin noktada güneş enerjisi sistemi kurulduğunu belirten Özer, bu yöntemle 1100 MW enerji üretildiğini ve bunun bir nükleer santrale ya da Keban Barajı’nın cereyan üretimine eş değerde meydana geldiğini ifade etti. Yeryüzünde güneş enerjisi sektöründe her yıl yüzde 40-50 büyüme beklendiğini aktaran Özer, Almanya’da bu işten 8 milyar dolar kıymetinde bir sektör yaratıldığını aktardı. Özer, Almanya’da yapılmış durumda olan yatırımların Ülkemiz’de olması şeklinde üç sert fazla enerji üretilebileceğinin de vurguladı.

‘Milli programlar’ var
AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin de bir milyon çatıda güneş enerjisi üretmek için bir yazılım başlattığını belirten Tunçmatik Başkanı Özer, Japonya’da da bunun için benzer bir uygulamanın yapıldığını anlatarak, “Pekçok ulusun bu bölgede geliştirdiği ulusal yazılımları var. En çabuk ilerleyen enerji yapımı metodu güneş. Nedeni Ise ücretsiz ve limitsiz” diye konuştu . Güneş enerjisinin şebekelerden uzak yerlerde de üretilebileceğini aktaran Mehmet Özer, dağ evlerde, tepelerde, ıssız bölgelerde de kullanılabildiğini ifade etti. Dünyadaki yaygın kullanım alanına dolayı Ülkemiz’de henuz ciddi çalışmalar yapılamadığının vurgusunu yapan Mehmet Özer, “Ülkemiz, Avrupa’nın en çok yüksek güneş enerjisine sahip. Dünya da bunun farkında. Üstelik Geçen günlerde Avrupa’da yayınlanan bir gazete güneş enerjisi ile ilgili Ülkemiz’yi ele alarak, ‘Güneşin ülkesi, gölgede çalışıyor’ başlığını kullandı” ifadesinde yer aldı.

‘Nükleer santrala eşdeğerde’
Powergie’nin Ülkemiz’de ürünlerini satacağı Japon elektronik üreticisi Kyocera’nın Idare Kurulu Azası Stefan Wiebach da, tüm yeryüzünde süratle yükselen enerji talebine uyarı çekti. Enerji isteğinin 2020 senesinde yüzde 60, 2050 senesinde da yüzde 120 artacağını belirten Wiebach, “Bu enerjiyi elde etmek zorundayız. Limitsiz bir kaynağımız var; güneş. Güneşin dünyanın gereksinimi olandan 3085 kat daha çok enerjisi var” diye konuştu . Yapılmış Durumda Olan araştırmalara yönelik, 2050 senesinde dünyanın enerjisinin yüzde 25’inin, 2100 senesinde ise yüzde 90’ının güneşten sağlanacağını belirten Wiebach, güneş enerjisini yaygın olarak kullanılmasıyla, her yıl bir nükleer santralın kapatılabileceğini vurguladı. Ülkemiz’nin güneş enerjisinde çok talihli bir ülke olduğunun da vurgusunu yapan Wiebach, şu şekilde aynı ritimde devam etti: “Ülkemiz’de güneş enerjisi Almanya’nın 2 sert. Ama Ülkemiz bu randımanlı enerjisini Almanya civarı kullanamıyor. Dünya güneş enerjisini farketti ama artık yöntemin başındayız. Güneş, geleceğin anahtar teknolojisi olacak. “

Önceki Yazı:Samsung GALAXY Tab 3 Özellikleri

Sonraki Yazı:Tv de Hertz Nedir

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna