Ginkgo Biloba Nedir?GINKGO-BILOBA

 

 

Ginkgo Biloba Nedir?

 

Doğa, mucizelerle dolu. Ginkgo ağacı bu mucizelerden biri. Dünyanın en eski ağaçlarından biri olan ginkgo biloba ağacı 1000 yaşına kadar yaşayabiliyor, hatta Çin’de bulunan bazı tapınaklardaki ağaçların 1500 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Hiçbir ağaç türüyle bağlantısı yok, tek başına bir tür. Mabet ağacı olarak da bilinen bu ağaç 40 metre yüksekliğe erişebiliyor. Mucizevi bir ağaç olmasını düşündüren ilginç bilgi ise 1945 yılında Hiroşima şehrine atılan atom bombasının düştüğü noktadan sadece 1-2 km uzakta bulunan 6 tane ginkgo ağacının bu saldırıdan kurtulan tek canlılar olması ve hala yaşıyor olmaları.

 

Ginkgo Bilobanın Etkileri Nelerdir?

 

Bu mucizevi ağacın gıda takviyesi olarak kullanılan kısımları ise yapraklarıdır. Ginkgo biloba ağacının yapraklarda 40 farklı içerik bulunuyor. Etken maddeler ise bitki kökenli antioksidanlardan olan terpenoidler ve flavanoidler. Bu antioksidanlar özellikle kalp ve damar hastalıkları konusunda etkili. Damarların genişlemesini sağlayıp damar tıkanıklığını ve damarlarda plak oluşumunu önlüyor. Ayrıca damarlara, retinaya, kalp kasına ve sinirlere zarar veren serbest radikallerin etkilerini yok ediyor. Kaygı bozukluklarından olan ve genele yayılan kaygı olarak bilinen rahatsızlık üzerinde hafifletici ve düzenleyici etkisi var. Zihinsel fonksiyonlar konusunda da olumlu katkıları bulunan ginkgo bilobanın hafızayı güçlendirici, zihinsel olarak kapasite arttırıcı etkisi de bulunuyor. Bunama ve Alzheimer hastaları üzerinde de olumlu sonuçlara sahip. Damarları genişletmesi sebebiyle beyin hücrelerine daha çok oksijen taşınmasını sağlayarak beyin hücrelerini hastalıklara daha dirençli hale getiriyor. Birçok rahatsızlık konusunda üzerinde çalışmalar yapılan ginkgo bilobanın kanserden migrene kadar birçok hastalık konusunda olumlu etkileri olduğu ortaya çıkıyor.

 

Ginkgo Bilobaya Nasıl Ulaşılır?

 

Gingko biloba yaprağı ekstresi ticari olarak tablet formunda bulunuyor. Bu tablet ürün http://www.gnc.com.tr/GINKGO-BILOBA_4202.html adresinden incelenebilir ve sipariş edilebilir.

 

Önceki Yazı:Garcinia Cambogia Nedir?

Sonraki Yazı:Erkek Kaşe Kaban Modelleri

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna