Home / Diğer Kategoriler / Futbol Oyunları

Futbol Oyunları

futbol oyunları

 

Ülkemizde en sevilen spor dalının futbol olmasından dolayı haliyle en sevilen bilgisayar oyunu tiplerinden biriside futbol oyunlarıdır. Bilgisayarların yaygınlaşmasından önce atari ve oyun salonlarında oynanan Sensible Soccer gibi efsane oyunlar çocukların bu heveslerini geliştirmesinde başlangıç niteliği taşımaktadır.
Daha sonrasında takip eden FIFA serisi ile her sene grafikler ve oyuncu kabiliyetleri gelişmeye başlamış, yıllar içinde birbirinin aynı olan yüzler ve oyuncu şekilleri, ünlü oyuncuların meşhur hareketlerinin birebir detaylarının oyunda yer almasına kadar gelişmiştir.
Konsolların yaygınlaşması ile beraber futbol oyunları bilgisayarlardan koparak Playstation üzerinde Winning Eleven ve Pro Evolution Soccer serilerine kaymıştır. Bu konsollar sayesinde bilgisayara nazaran iki kişi yan yana oynama imkânları ile oyuncuları daha çok cezp etmiştir.
Pro Evolution Soccer oyunlarının son yıllarda monoton hale gelmesi ile beraber köşesinde atağa geçmeyi bekleyen FIFA serisi tekrar atağa geçmiştir. Çevirim içi ve tek kişilik oyun modlarının gerçeğe daha yakın olması bu atağın başarılı olmasında en önemli etkenlerdir.
Sektörde futbol oyunları hakkında bu denli rekabet olması oyuncuların beğenisini çekmekten ziyade reklam anlaşmaları ile ilgilidir. Çoğu sene çıkan oyunlarda takımların ve oyuncuların isim haklarını alamayan firmalar rastgele isim ve takım adları kullanmak zorunda kalmışlardır. Bu gibi etkenler gerçeklikten uzaklaşma ve oyuncu kayıplarında önemli sorun teşkil etmiştir.
Ülkemizde futbola gösterilen önemin azalmadan tüm hızıyla devam etmesi, futbol oyunlarının da aynı şekilde seneler boyu zirvede kalacağının göstergesidir. Daha nice günler ve geceler boyu insanlar birbirlerini sevdikleri takımın teknik direktörleri olarak görüp rakiplerine bir gol fazla atmanın heyecanı ile bu futbol oyunları karşısında vakit geçirmeye devam edeceklerdir. Spor böylece fiziksel dünyada olduğu kadar dijital dünyada da en büyük sosyalleşme araçlarından birisi olmayı sürdürecektir.

Paylaş / Yer imi

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

fizik

Fizik bilimi günümüze ayak uydurabilecek mi

Sonraki yıllarda bir dizi fizikçi ve kimyacı atomların yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ...

bir yorum

  1. spor haberleri

    çok güzel bir makale olmuş uzun zamandır bu konu hakkında bilgiler arıyorum sonunda buldum :) artık sizi sık sık takip edeceğim teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir