Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

02.10.2014 tarihinde Teknoloji kategorisine eklenmiş, 219 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Oyun dünyasındaki gelişmelere bağlı olarak gelişen ve rağbet gören donanımlardan biri olan ekran kartı , bilgisayar piyasasında  iyi bir yer edinmiş durumda.  Gün geçtikçe çıkan oyunların kalitesi,çözünürlüğü,grafik performansı  artmaktadır , buna bağlı olarak da ihtiyaç duyulan ekran kartlarının özellikleri de , oyunları çalıştırabilecek düzeye getirilmektedir. Bu makalemizde iyi bir ekran kartı seçimi için bilmeniz gereken bilgileri aktaracağız.

Öncellikle çoğu kişinin yanlış seçim yapmasına neden olan bir bilgiyi paylaşacağız. Çoğu kullanıcı ekran kartı alırken , belleğine bakmaktadır buda yanlış tercih yapmalarına ve umduklarını bulamamalarına neden olmaktadır.  Çünkü ekran kartı seçiminde bellek birimi ikinci planda kalmaktadır. Örnek vermek gerekirse 512 mb  ekran kartı ile 1 gb ekran kartı kıyaslandığında çoğu kullanıcı direk 1 gb belleğe sahip olan ekran kartının daha iyi olduğunu düşünmekte. Her ne kadar bellek önemli olsa da , bellekten daha önemli özellikler ve ayrıntılar bulunmaktadır.

Bu yüzden ekran kartı alırken belleğe değil aşağıda bilgilere bakılmalıdır. Bellek sadece çözünürlüğü etkilemektedir.

-GPU
-Piksel Doldurma Oranı
-Bellek Bant Genişliği ( xxxGb/S vs..)
-Genel İşlem Ünitesi ( 32 , 96 , 112 )
-Bellek Arabirim (256bit , 512bit)
-Bellek Tipi ( GDD3 , GDDR4 vs. )
-Transistör sayısı

 

Yazar Hakkında

Fatal error: Call to undefined function userphoto_the_author_photo() in /var/www/vhosts/yazangenc.com/httpdocs/wp-content/themes/blog/index.php on line 26