Cufon Font Sistemicufon

Bu konumuzda bilgisayar fontlarının siteye nasıl uygulanacağını kısa ve basit bir dilde anlatmaya çalışıcaz. Web site için oldukça önemli olan fontların seçiminin doğru yapılması siteye farklı bir renk katacağından , font seçimi dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Özellikle görünüme ve görsele düşkün kişiler için siteye uygun bir font bulmak son derece zor olabilmekte. Bu konumuzda font seçminizi kolaylaştıracak bazı yöntemleri elimizden geldiğince anlatıcaz.

Web Siteleriniz de kullanabileceğiniz font sayısı sınırlı olduğundan , daha geniş bir font alanını kapsayan bu yöntemi uygulayarak , bilgisayarınızdaki ve font sitelerindeki fontları web sitenizde kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile her harf bir resim dosyası haline gelecektir.

Eğer kendi seçtiğiniz fontu sitenizde kullanmak istiyorsanız öncelikle aşağıdaki konu sitenizin şablonlarından <head> </head> kodları arasına eklemeniz gerekmektedir. WordPress sitelerde bu kod header.php dosyasında bulunmaktadır.

<script type=”text/javascript” src=”<?php bloginfo(‘template_url’); ?>/js/cufon-yui.js”></script>
<script type=”text/javascript” src=”<?php bloginfo(‘template_url’); ?>/js/font.js”></script>
<script type=”text/javascript”>
Cufon.replace(‘h2’, {
textShadow: ‘#999999 0.4px 0.4px’
});
Cufon.replace(‘ #rssoku h2,h3,h1,h4,legend’);
Cufon.replace(‘ #headline’);

Cufon.replace(‘#comments h3’, {
textShadow: ‘#fff 0.7px 0.7px’
});
</script>
Kodu <head> </head> kodları arasına ekledikten sonra , şimdi font için gerekli olan cufon-yui.js dosyasını indirmeniz gerekmektedir.

cufon-yui.js dosyasını indirmek için tıklayınız…

İndirdiğiniz zip içerisindeki dosyayı kullandığınız temanın JS adlı klasörüne göndermeniz gerekmektedir. Şimdi en önemli noktalardan birine geliyoruz. Önce sitenizde kullanacağınız fontu seçmeniz gerekmektedir. Word belgesi açarak fontların önizlemesini yapabilirsiniz ve beğendiğiniz fontu windows/font klasörü içerisinden alabilirsiniz. Fontunuzu seçtikten sonra dönüştürme yapabilmek için bu siteye girmeniz gerekmektedir. Bu sitede seçtiğimiz fontu sitemiz için kullanılabilir hale getireceğiz. Siteye girdikten sonra aşağıdaki açıklamalara göre ilerlemeniz gerekmektedir.

-İlk olarak sitenin alt kısmında bulunan The EULAs of these fonts allow Web Embedding (without Adobe Flash) yazısının yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

-Sitenin yine alt kısımlarından bulunan Punctuation yazısının yanındaki kutucuğu işaretlemeniz gerekmektedir.

.. and also these single characters yazan alana Türkçe karakterleri girmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde Türkçe karakterler sitenizde çıkmayacaktır. “IıİıÇçÖöĞğŞş”

– Son olarak I acknowledge and accept these terms yazısının yanındaki kutucuğu işaretli hale getiriyoruz.

-Tüm adımları uyguladıktan sonra LET’S DO THIS! butonuna basarak fontumuzu siteniz için uygun hale getiriyoruz.

İndirmiş olduğumuz dosyanın adını font.js yaparak , tekrar ftpden JS adlı klasörün içine gönderiyoruz. Bu işlemler uygulandıktan sonra fontlarınız sitenize uygulanmış olacaktır.

 

Önceki Yazı:Huawei Ascend Mate İnceleme

Sonraki Yazı:YALI SPOR, SPORU MODAYLA BULUŞTURUYOR

Benzer Yazılar
Yorumlar
Bir yorum yazın

medyum kivi fidanı canlı iddaa oyna