Home / Sanat / Bursa Zaman Makineleri Sergisi

Bursa Zaman Makineleri Sergisi

Merhaba sizin için dememeliyim aslında , kendim şu saat sergisini merak ettim bu hafta bir ziyaret edeyim dedim. Bursa Yıldırım ilçesinin en eski semtlerinden biri olan Umurbey mahallesinde serigileniyor bu tarihi saatler.  Yıllardır kullanılmayan Umurbey Hamamı Koç şirketi tarafından restore edilerek müze haline getirildi. Bundan öncede takip eden varsa  eski oyuncakların bulunduğu bir sergi vardı.  Gerçekten çok etkilenmiştim beni çocukluğuma götürmüştü. 

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi ‘nde açılan  Zaman Makineleri  sergisinde toplam 1800 adet saat sergileniyor. Duvar saatinden sallangaçlı saatlere, guguklu saatten kol saatlerine,  çok gösterişli el işçiliğiyle sizi o yıllara götürecek gerçekten çok farklı modeller var.  Sergide, Y. Mimar Naim Arnas koleksiyonuna ait, aralarında 100 yılı aşkın tarihi makinalarda bulunuyor. Sattçilerin tamir için kullandığı alet ve edevat (efemara) sergileniyor.

Dilerseniz Tofaş ‘ın ilk çıkardığı arabalarıda burda ziyaret edebilirsiniz.  2 müzede aynı sınırlar içinde. Yemyeşil doğa manzarası olan park alanı içerisinde bir çok çeşit ağaç birde cafe bulunuyor. Doğayla içiçe çayınızı yudumlamak için birebir.

Ama adres sormayın desem gerçekten iyi olur.  Ben bu semtte oturduğum için herzaman geçtiğim bir yer, ama yabancı birine anlatmak gerçekten zor. Çünkü yol üzeri bir yer değil mahalle içinde kalıyor.  Size maps üzerinde yeri işaterleyeyim.  Bursa Setbaşı ‘na geldiğinizde oradan bulursunuz sanırım.

 

Zaman Makineleri sergisinde

16062013401

16062013399

16062013398

16062013390

16062013389

zaman makinası sergisi bursa

bursa saat müzesi

umurbey saat müzesi

 

Paylaş / Yer imi

Hakkında: admin

İlginizi Çekebilir

maskeli süvari

Maskeli Süvari

Vizyona giren filmler arasında en dikkat çekici olan Maskeli Süvari . Aksiyon film kategorisinde izleyicilerin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir