Home / Kişisel Yazılar / Ağzına sağlık Elif

Ağzına sağlık Elif

Annemler evde olmadığı için evde yemek yoktu. Sadece Kağan ve ben varım evde fakat yemek yok. İnsanın temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme ihtiyacımızı karşılamayacak kadar düşmüş durumdayken birden Elif çıkageldi! Yani aslında hep vardı ama bana yemek yaptırma fikri geldi aklına. Önce evde ne malzemeleri olduğuna baktık. Niyeti her ne kadar bulgur pilavı yaptırmak olsa da evde bulunan bulgurun köfte için olması bu planı suya düşürdü. Alternatif yol ararken, pirinçimizin olduğu geldi aklıma. Elif de bana domatesli pirinç pilavı yaptırmaya karar verdi. İlk başta yapamayacağımı düşünsem de eğer bunu yapmazsam aç kalacak olmak düşüncesi beni bu fikrin cazibesine itti. Tabi Elif’in payı da var cesaretlendirme konusunda. Malzemeleri kontrol ettik ve ben mutfağa geçtim, Elif’te telefonun diğer ucuna geçti. Öncelikle şunu söyleyeyim kesinlikle zor değil yapmak fakat herkese Elif gibi birisi tarif etmediği için durum değişebilir. Neyse önce 1.5 su bardağı pirinci plastik kaba boşalttım, ardından yaklaşık 2 yemek kaşığı tereyağını pilav tenceresine koydum. Sonra 2 tane domatesi güzelce rendeleyip fakat kabuğunu soydum suyunu falan çıkardım. Sonra o rendelenmiş domatesi de tereyağın yanına döktüm ve altını orta ateşte açıp güzelce karıştırdım sonra 2-3 dakika geçti. Fokurtular başlayınca pilavı döktüm. Bir süre sonra da 1.5 su bardağı su. Tabi bu talimatların hepsini Elif söylüyor, ben uyguluyorum. Zaten öyle bir acıkmışım ki mis gibi de kokmaya başladı. 10-15 dakika içinde suyunu çekti güzelce ve kapağını açtım pilavın. Önceleri sanki biraz lapa olmuş gibiydi ancak sonradan mükemmel bir hale dönüştü. Bende kendimce mükemmel bir tabak hazırlayıp afiyetle yedim. Benim elime sağlık ama Elif senin de ağzına sağlık.

İşte şaheserimiz;

 

   Ee bu kadar hazırladığıma göre size tarifini de yazabilirim.

Malzemeler :

1.5 su bardağı pirinç

1.5 su bardağı su

2 domates

2 yemek kaşığı tereyağ

1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı: 

Yukarıda biraz bahsettim ama kısaca şöyle, önce tereyağ ve rendelenmiş domatesleri tencereye koyuyoruz sonra yaklaşık 2-3 dakika orta ateşte karıştırarak ısıtıyoruz. Fokurdamaya başladığı zaman yıkadığımız pirinçleri koyuyoruz ve  yine karıştırıyoruz. Sonra biraz karıştırdıktan sonra 1.5 su bardağı su ekliyoruz. Üstüne de 1 çay kaşığı tuz ekliyoruz. Sonra iyice karıştırıp şekil verip suyunu çekene kadar kapağını açmadan bekliyoruz. Sonra da suyu çektiğini anlayınca kısık ateşte 1-2 dakika karıştırın ve altını kapatın daha sonra. Domatesli pirinç pilavınız hazır. Afiyet olsun.

Paylaş / Yer imi

Hakkında: hakan

Gününün büyük bölümünü araştırma yaparak geçiren, teknolojiye fazla meraklı birisi. Kısacası tarihte 16 devlet kurup, 15 devlet batıran bir milletin çocuğu...

İlginizi Çekebilir

watshapp-ve-we-chat

WeChat ve Whatsapp Nedir?

HABERLEŞMENİN EN EĞLENCELİ EN HIZLI VE EN ETKİLİ YOLLARI: HEM DE BEDAVA! Çağımızı birkaç kelime ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir